Doljevac: Vlast praktično bez opozicije, predsednika ne menjaju već 18 godina

Lokalni izbori 20. mar 202210:54 > 25. mar 2022 13:02 12 komentara
N1/Lazar Lazić

Doljevčani će za odbornike lokalnog parlamenta po drugi put zaredom glasati u vanrednom terminu, jer je predsednik opštine Goran Ljubić, baš kao i 2018. godine, podneo ostavku na svoju funkciju. Građani ove opštine nedaleko od Niša, koju čine isključivo seoska naselja, praktično neće ni moći da glasaju za opoziciju, jer će im izbor biti sveden na Srpsku naprednu stranku (SNS), Jedinstvenu Srbiju (JS), Socijalističku partiju Srbije (SPS) i Srpsku radikalnu stranku (SRS).

Prethodni lokalni izbori u Doljevcu održani su 16. decembra 2018. godine, a pravo glasa ostvarilo je 74,54 odsto građana upisanih u birački spisak. Za listu „Aleksandar Vučić – zato što volimo Doljevac“ glasalo je 85,2 odsto birača, Jedinstvena Srbija dobila je 6,35 odsto glasova, dok je Socijalističkoj partiji Srbije poverenje poklonilo 5,63 odsto birača.

Od ukupno 37 odborničkih mandata naprednjaci su osvojili 33. Preostala četiri podelili su, na ravne časti, Jedinstvena Srbija i socijalisti. Cenzus nisu prešli Srpska radikalna stranka (1,29 odsto glasova), Partija ujedinjenih penzionera Srbije (1,14 odsto) i Savez za demokratski Doljevac (0,38 odsto).

N1/Lazar Lazić

Goran Ljubić, poznatiji kao Međarac, najimućniji je čovek u Doljevcu i nosilac liste u čijem je nazivu ime predsednika Srpske napredne stranke. Na funkciji predsednika opštine Doljevac nalazi se punih 18 godina, a njegova porodična firma „Vodogradnja“ prilično je angažovana na javnim građevinskim projektima.

N1: Ono što može da vam se zameri jeste da na jugu Srbije vaša porodična firma dobija često tendere, a ujedno ste u politici. Smatrate li da je tu nešto problematično?

Ljubić: Ne znam šta bi tu bilo problematično. Ako se tender na portalu raspisuje, mesec dana je tu. Niko od nas ne zna cene.

N1: Ali svi znaju da je to vaša porodična firma…

Ljubić: Ja ništa i ne krijem. Nisam došao u opštinu bez porodične firme, postao sam predsednik opštine kao gazda. Mislim da je to mnogo bolje, u nekim ranijim periodima je najbolji domaćin bio predsednik sela.

Proglašene liste i imena svih odborničkih kandidata:

Pravo glasa na predstojećim lokalnim izborima imaće 13.955 birača, a za 37 odborničkih mesta nadmetaće se četiri izborne liste. Prva na glasačkom listiću biće lista Srpske napredne stranke, koju predvodi dugogodišnji predsednik opštine Goran Ljubić.

Pod rednim brojem dva je izborna lista Jedinstvene Srbije, poziciju broj tri zauzela je lista Socijalističke partije Srbije, dok više nego skromnu izbornu ponudu zaključuje lista Srpske radikalne stranke.

Stanovnici Doljevca koji su pristali da sa ekipom N1 podele svoje mišljenje, uglavnom su, ne kriju to, za naprednjake. Pre svih pominju Vučića, ali hvale i svog dugogodišnjeg lokalnog lidera.

Ljubić je sa naprednjacima od 2016. godine, a pre udruživanja s njima bio je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja. Sumnjalo se da je Ljubić oštetio budžet za oko 40 miliona dinara. Nakon bekstva, predao se policiji, ali je tužilaštvo kasnije odustalo od njegovog gonjenja.

Na aprilskim izborima u Doljevcu samo četiri liste

Njegovi konkurenti na predstojećim lokalnim izborima su profesor fizičkog vaspitanja Marko Stošić, nosilac liste Jedinstvene Srbije, ekonomista Dragoslav Stanković iz Socijalističke partije Srbije i radikal Ljubiša Nešić. Njihove izjave nismo uspeli da dobijemo, iako smo više puta pokušali. Ni Ljubić o njima ne želi da kaže ništa loše.

N1: Kako oni nastupaju u lokalnom parlamentu?

Ljubić: Isto kao da su sa nama u vlasti. U opštini imamo jedno komunalno preduzeće i jednu direkciju i ukupno zaposlenih 40 radnika. Nemate vi tu šta da izmislite…

N1: A jesu li oni zaista opozicija ovde?

Ljubić: Jesu opozicija, ali mi ništa ne krijemo. Budžet se skraja, zna se šta se radi, od toga se ne odstupa.

Na pitanje zbog čega na predstojećim lokalnim izborima u Doljevcu neće biti opozicije koja nije na vlasti na republičkom nivou, Jelena Milošević iz Stranke slobode i pravde odgovara da je razlog to što se „vlast u Doljevcu ne ruši iz Doljevca“.

„Vlast u Doljevcu ruši se ‘odozgo‘, odnosno kada se dese promene ‘na republici‘ desiće se i u Doljevcu. Ne znam koliko su građani Srbije upoznati sa situacijom u Doljevcu, ali to je najzatvorenije mesto u Srbiji. Na vlasti je ista ekipa više od 15 godina, samo su menjali ‘dresove‘. Građani su tamo izloženi stalnim pritiscima i njima je to postalo normalno“, tvrdi Milošević.

Dodaje da je svako ko je u tom mestu ušao u ozbiljnije opoziciono delovanje, doživljavao ozbiljne neprijatnosti, pretnje i ucene.

„Mi odemo iz Doljevca, ali oni koji bi učestvovali na izborima ostaju da žive tamo i zarad tog učešća mogu da plaćaju i plaćali su ozbiljnu cenu u prošlosti“, navodi sagovornica N1.

Plate znatno ispod proseka, najviše zaposlenih u „Leoniju“

Opština Doljevac jedna je od šest opština na području Nišavskog okruga. Po veličini teritorije je na poslednjem, a po broju poljoprivrednih površina i gustini naseljenosti na drugom mestu u okrugu.

Na području opštine, prema podacima Agencije za privredne registre (APR) na dan 30. jun 2021. godine, posluje 98 privrednih društava i 483 preduzetničke radnje. Prosečna neto plata u opštini Doljevac u decembru 2021. godine iznosila je 53.404 dinara, što je 21.000 dinara manje od republičkog proseka.

Doljevac sada u red najnerazvijenijih opština na teritoriji Srbije. Pretežna delatnost u opštini je poljoprivreda, dok su ostale delatnosti znatno manje zastupljene. Dominantno mesto u poljoprivrednoj proizvodnji zauzima gajenje pšenice i kukuruza, a doljevački kraj tradicionalno je poznat i po gajenju ranog povrća, bostana i krompira.

Jedan od pogona fabrike delova za instalacije u automobilskoj industriji „Leoni“ nalazi u Malošištu, selu u doljevačkoj opštini. Tamo je, uz pomoć subvencija Vlade Srbije, zaposleno više od 4.000 radnika, od kojih je polovina iz Doljevca.

Sve o izbornoj kampanji i aktivnostima kandidata, stranaka i koalicija čitajte na našoj stranici Izbori 2022.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare