Debata o medijima: Podele duboke, ne mogu se sanirati u mesec dana kampanje

Izbori 2022 03. mar 202212:38 0 komentara
N1

Ne smemo da imamo iluziju da ćemo bilo čime što uradimo popraviti stanje, jer su podele - političke, društvene, pa i medijske i javno mnenjske, toliko duboke da se ne mogu sanirati u ovih mesec dana kampanje, ocenio je Rade Veljanovski ispred Privremenog nadzornog tela za praćenje medija tokom izbornog procesa.

Veljanovski je, u debati „Srbija 2030: mediji i slobodni izbori“, podsetio da je u sredu dato saopštenje kojim su apelovali na aktere poličkog života, učesnike na izborima da se odazivaju na pozive medija – ne zbog sebe i medija, već zbog građana.

Povezane vesti

„Mi stvarno imamo drastičan primer neodazivanja političkih aktera na određene TV i medije, na N1 vlasti neće da dođu nikada, opozicija na Prvu ili Pink“, rekao je Veljanovski i naglasio da mu je novinarka Prve pokazala koga je sve zvala iz opozicije, a odbili su gostovanje.

„Nemamo dovoljno vremena i manevarskog prostora“, rekao je Veljanovski i dodao da te stvari nisu iste, da se zna šta je uzrok i posledica odbijanja gostovanja ne jednom ili drugom mediju.

„Stvari su otišle predaleko“, konstatovao je Veljanovski, ali je ukazao da je dobro što je došlo do konsenzusa vlasti, opozicije i Evrope da u ovoj situaciji predizborni uslovi nisu dobri u medijima.

Veljanovski je rekao da će ovo telo od momenta raspisivanja izbora raditi monitoring na nedeljnom nivou, 24 sata, biće proširen uzorak, a na komentar zašto se prati Insajder, a ne Juronjuz, naglasio da bi možda bilo bolje pratiti Tanjug TV ili K1.

Igor Božić sa N1 podsetio je da je u protekloj izbornoj kampanji ta televizija slala pitanja strankama, umesto da emituje „njihove propagandne spotove, koji su besmisleni“, a vladajuća partija koja ima najviše birače nije mislila da treba da odgovara na ta ptanja.

„To govori o aroganciji vlasti koja se tada pokazala, a evo je i sada“, poručio je Božić i ocenio da je sasvim logično da se za 10 godina jedne vlasti napravi serijal o tom periodu našeg života.

„Vi, ako ste na vlasti možete da birate u koje mediji idete, šta govorite, namećete teme, a novinare dovodite da budu poslušni, ili neposlušni kao mi i onda je posledica da nema te vrste programa“, rekao je Božić.

Novinarka RTV Vojvodine Ljubica Gojgić rekla je da će u njenoj emisiji „Pravi ugao“ sve izborne liste koje je verifikovao RIK imati svoj termin, dodajući da nijedna lista, nijedna ličnost koja se pominje i prelomila da želi biti predsednički kandidat nije odbila poziv da gostuje u emisije.

Predizborna kampanja je strašno pod uticajem dešavanja u Ukrajini, rekla je Gojgić.

„Ova priča sa izborima i kako će izgledati u medijima zavisi od medija i vlasti, odnosno političara. Vlast može da se odluči da ima svoje favorite, a ima ih u medijima“, rekla je ona i dodala da je posao novinara da se izbori kada je suočen sa takvom situacijom izbegavanja, nevoljnog pristanak na razgovor do otvorenog bojkota.

Senka Vlatković Odavić iz Insajdera rekla je da je veliki deo emisije Marker posvećen onome što se dešava u Ukrajini, zbog čega su uveli Marker specijal koji se bavi izbornom kampanjom, jer građani moraju da znaju koja su njihov prava.

Vlatković Odavić je dodala da su ponosni na saradnju sa organizacjom CRTA, emisijom kojom tri puta nedeljno građanima predstavljaju šta bi mogli biti problemi tokom izbornom procesa.

Borba je omogućiti nezavisno informisanje građana, a nisam sigurna da je cela medijska scena pruža tu mogućnost, rekla je ona.

Direktor Njuzmaks adria Slobodan Georgiev uveren je da će u ovih 30 dana kampanje svi mediji pokazati volju da učesnici u procesu dobiju ravnopravne uslove, čak i oni pod direktnom kontrolom vlasti.

To će biti nastavak virtuelne priče da postoje normalni uslovi za izbore, rekao je Georgiev i upitao da, ako vlada ne kontroliše medije, kao što kažu RTS, RTV, Pink, Prva, B92, kablovski kanali koje je Telekom pokrenuo, tabloide, zašto je EU pitala ministra Nikolu Selakovića oko izveštavanja u Ukrajini i slala dopis da traži od njega da nešto urade.

„Ne postoje normalni uslovi, ne u ovih 30 dana, nego u proteklih 330 dana ili 10 godina“, rekao je Georgiev i naglasio da nijedna stranka ili političar neće dobiti dva sata programa kao predsednik Srbije.

Stojan Marković ispred Lokal presa rekao je da se lokalni mediji 20 godina bore za opstanak sa bilo kojom vlašću.

Na lokalu je najviše ugrožen pluralizam javnog informisanja, rekao je on i naveo primer jednog čoveka iz Čačka koji je dopisnik svih TV stanica sa nacionalnom frekvencijom, što je obilato nagrađeno ne samo novcem , već i državnim ordenjem.

Nama na lokalu je teško da se odbranimo i od vlasti i od opozicije. Da li će Pink biti uz novu vlast ako nema lustracije? Hoće, a ne moj Ozon pres ili Južne vesti, jer mi ne odgovaramo ni vlasima ni opoziciji, rekao je Marković.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!