Vlast se raduje giga fabrici, ekolozi tvrde da se Rio Tinto vraća na mala vrata

Ekonomija 15. nov 202219:10 39 komentara

Pošto nije uspeo da uđe u Srbiju na velika vrata, Rio Tinto pokušava da uđe na mala vrata preko kompanije za proizvodnju baterija InoBat. To tvrde predstavnici Saveza ekoloških organizacija Srbije koji Vladi poručuju - vidimo se na ulici do kraja novembra. Premijerka Ana Brnabić prethodno je izjavila da Srbija doprinosi zelenoj budućnosti i održivom razvoju kroz partnerstvo sa InoBatom, kao i da je reč o giga fabrici koja će se graditi u Srbiji.

Tačno godinu dana prošlo je od talasa protesta koji su doveli do toga da Vlada Srbije bar formalno odustane od projekta koji je podrazumevao eksploataciju litijuma u dolini Jadra. Sada kompanija InoBat, u kojoj je Rio Tinto jedan od investitora, sa Vladom potpisuje pismo o namarama da u Srbiji izgradi, kako stoji u saopštenju InoBata, giga fabriku baterija za automobile.

POVEZANE VESTI:

„Ovo je važna prekretnica za Srbiju u pozicioniranju naše zemlje kao velikog doprinosioca održivoj i zelenoj budućnosti i postavlja je među vodeće evropske igrače u ovom izuzetno inovativnom i revolucionarnom strateškom industrijskom sektoru“, poručila je premijerka Brnabić.

U Mistarstvu rudarstva i energetike odgovorili su N1 da nemaju „dodatan komentar“ na ono što je rekla predsednica Vlade.

U saopštenju, pak, nije naveden tačan iznos investicije InoBata, ali se zna da je jedan od partnera u projektu renomirana Svetska finansijska korporacija koja je deo Svetske banke.

Međutim, Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) tvrdi da se iza te „investicije“ krije i postrojenje za reciklažu baterija, koje je veliki zagađivač.

N1

Marijana Petković iz Gornjih Nedeljica kaže da je Vlada još jednom Rio Tintu obećala ono što pripada žiteljima tog mesta ispod koga je litijum.

„Blokiraćemo opet Srbiju. Jednostavno mi nemamo drugog izbora. Mi moramo da spasavamo živote svoje i živote svoje dece“, poručila je.

Podsećaju u SEOS-u i da je direktorka Rio Tinta Marni Finlajson ranije govorila o tome da projekat Jadar ima kapacitet da obezbedi dovoljno litijuma za milion baterija za automobile godišnje.

N1

„Ukoliko se ta fabrika bude gradila do 2025, nikakav problem nije da ona posluje, ako bude uvozila litijum iz Portugala, Nemačke ili odakle već“, kaže narodna poslanica „Moramo – Zajedno“ Danijela Nestorović.

„Ali, ako je to samo povod da se na mala vrata vrati projekat ‘Jadar’, onda je to nedopustivo i osujećeno sa naše strane, jer bi Vlada prekršila sva obećanja koja je dala građanima“, upozorava ona.

Fabrika litijumskih baterija nije prva giga fabrika koju je obećala aktuelna vlast. 2014. tada premijer Aleksandar Vučić govorio je o nameri fonda Mubadala iz UAE da u Srbiji otvori fabriku čipova, ali to se nije obistinilo.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare