Vlada dala ponudu poljoprivrednicima, glavni zahtevi nisu ispunjeni

Ekonomija 11. avg 202211:44 > 13:23 29 komentara

Potpredsednik udruženja poljoprivrednika "Stig" Milan Marković rekao je agenciji Beta da su poljoprivrednici nezadovoljni rezulatatom razgovora sa premijerkom Anom Brnabić i da će večeras će odlučiti da li će nastaviti proteste. Predsednik udruženja Nedeljko Savić rekao je da je Vlada izašla sa određenom ponudom i da će o njoj biti obavešteni članovi udruženja.

Pročitajte još:

„Samo jedan naš zahtev je ispunjen – da bude ukinuta zabrana izvoza poljoprivrednih proizvoda, o čemu će Vlada danas doneti odluku“, kazao je Marković.

Kako je naveo, za suncokret im je ponuđena otkupna cena od 535 evra po toni.

„To je za nas neprihvaljivo jer smo tražili da cena bude 700 evra po toni. Naš predlog je da se smanje trgovačke marže, a da proizvođači dobiju više jer su njihovi troškovi uvećani 300 odsto“, rekao je Marković.

On je istakao da će poljoprivrednici na sastanku večeras odlučiti na koji način će nastaviti da se bore za ispunjenje zahteva.

Šta su poljoprivrednici tražili, a šta im je ponuđeno

Poljoprivrednici su tražili da cena suncokreta bude 700 evra, ali je Vlada ponudila 535 evra plus PDV.

Nije ispunjen ni zahtev da se registrovana poljoprivredna gazdinstva oslobode akciza na gorivo za količinu do 100 litara po hektaru, a Vlada je ponudila umanjenje cene goriva za 22 dinara po litru za količino do 60 litara po hektaru.

Kako je objasnio Radoslav Adamović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, taj novac bi se poljoprivrednicima isplatio unapred i oni bi s njim mogli da kupuju gorivo na pumpama.

Vlada se složila sa poljoprivrednicima da se ukine zabrana izvoza rafinisanog ulja.

„Mi smo predložili da se ukine marža trgovačkim lancima, to je neka razlika od 148 dinara koliko dobijaju uljare od trgovačkih lanaca do 196 dinara koliko je trenutno na rafovima u marketima. Mi smo tu pokušali da nađemo mesto što se tiče pomaka cene“, rekao je posle sastanka Nedeljko Savić.

Na sastanku je ponuđeno da se mlekarima isplate premije za mleko u iznosu od 15 dinara po litru, a kako su rekli predstavnici poljoprivrednika iz Vlade je poručeno da ne postoji mogućnost da se subvencioniše cena đubriva.

Upitani da li su ovo bili samo kratkoročni zahtevi ili se oni odnose i na sledeću godinu, Adamović je kazao da poljoprivrednici imaju zahteve i za narednu godinu, a to su uvođenje plavog dizela do 100 litara po hektaru, za koji bi mogla da se prijave gazdinstva površine do 100 hektara.

„Tražili smo 300 evra subvencije. Da se povećaju subvencije kako bi pokušali da se približimo makar poljoprivrednicima u okruženju“, rekao je Adamović.

On je dodao da će poljoprivrednici nastaviti protest ako im se ne dopadne ponuda Vlade.

Vlada nudi moratorijum na kredite i mogućnost da toče gorivo dva puta dnevno

Vlada je saopštila da je poljoprivrednicima data mogućnost da toče gorivo dva puta u toku dana na NIS pumpama, plus u kanistar od 60 litara i izdavanje agro kartica po ubrzanom postupku.

Učesnicima protesta koji su blokirali saobraćaj obećano je da neće snositi posledice od strane MUP-a.

Vlada je poljoprivrednicima ponudila i moratorijum na poljoprivredne kredite, a u saopštenju se navodi da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa poslovnim bankama već radi na realizaciji toga.

Uključivanje predstavnika udruženja u kreiranje mera/podsticaja u narednom periodu, kao i zajednički rad na Zakonu o profesionalnom poljoprivredniku.

“Predstavnici udruženja će biti pozvani da se uključe u svaku radnu grupu za izmene propisa iz oblasti poljoprivrede i da zajednički kreiramo u budućnosti mere poljoprivredne politike (plavi dizel, novi model davanja po hektaru, ograničenje marži…)”, navodi se u saopštenju Vlade.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare