Više ruskih firmi u Srbiji, Lakićević kaže – naizgled dobra vest, ali…

Ekonomija 06. apr 202214:08 > 15:23 14 komentara

U poslednjih mesec i po dana, od početka ruske agresije na Ukrajinu, u Srbiji je otvoreno 288 firmi čiji su osnivači ili vlasnici udela ruski državljani. Zamenik glavnog i odgovornog urednika "Novog magazina" Mijat Lakićević izjavio je za N1 da je to, naizgled, dobra vest - strana ulaganja i nova radna mesta, ali je izrazio sumnju da bi Srbija, dugoročno i u širem kontekstu, od toga mogla da ima više štete nego koristi.

„Da li su to ljudi i firme koji su pobegli od Putina,  ili ih je Putin poslao na zapad u nekoj funkciji“, upitao je Lakićević.

Kaže – to onda otvara bitno različitu perspektivu u odnosu na samu Srbiju.

„Ako su to, recimo, ovi koji su pobegli od Putina, ja se nekako bojim da će ova ruska policija početi ovde da ih traži, da vide šta oni tu rade, da nam se navali ta ruska policija, imamo ovu kinesku, pa sad da imamo rusku, da se vrši ta vrsta negativnog i političkog uticaja i da se to širi na neke društvene odnose koji će da zamute ionako mutnu sliku Srbije“, kazao je.

Otkako je 24. februara počeo rat u Ukrajini, pa do danas, građani i preduzeća iz Rusije osnovali su u Srbiji 288 firmi. Osnivača iz Ukrajine u istom periodu znatno je manje – svega šest novoregistrovanih firmi ima osnivače poreklom iz ove zemlje. Kada je reč o ugašenim preduzećima i preduzetničkim radnjama, kako je portalu N1 potvrđeno u Agenciji za privredne registre, iz registra APR izbrisano je ukupno 10 ruskih i tri ukrajinske firme.

Dok se novoosnovani registruju uglavnom za programiranje i konsalting, izbrisane firme ruskih vlasnika bavile su se ugostiteljstvom, građevinom, arhitekturom, proizvodnjom guma za vozila, ali i frizerskim i kozmetičkim uslugama, umetničkim stvaralaštvom…

Novoosnovane ukrajinske firme registrovane su za konsalting, ugostiteljstvo i saobraćaj, dok je među obrisanima bila reklamna agencija, trgovina hemijskim proizvodima, kao i – pokretni ugostiteljski objekat.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare