Uvalić: Srbiji treba model razvoja koji nije koncentrisan na strane investicije

Ekonomija 29. okt 202118:01 9 komentara
Shutterstock

Srbija je prošle godine imala dobre performanse, manji pad BDP-a, privukla je dodatne investicije, međutim, imajući u vidu dugoročan razvoj Srbije i gde se danas prosek BDP-a po glavi stanovnika nalazi u odnosu na EU, našoj zemlji treba drugačiji model razvoja, koji nije koncentrisan na strane direktne investicije, rekla je danas Milica Uvalić, profesorka ekonomije na Univerzitetu u Peruđi, navodi Danas.

Ona je na konferenciji “Nova ekonomska agenda za Srbiju” u organizaciji Fondacije Fridrih Ebert, rekla kako je neophodno da Srbija razgradi efikasniju industrijsku politiku, koja bi uzela u obzir i neke sektorske prioritete, piše Danas.

Pročitajte još:

“Važno je posvetiti pažnju internim izvorima rasta, uključuju mala i srednja preduzeća, ali i lokalno preduzetništvo, inovacije, obrazovanje, stimulisanje investicija domaćih preduzeća i njihovom povezivanju sa stranim kompanijama”, istakla je Uvalić.

Strane direktne investicije su stigle, kako je naglasila, ali bi moglo da se desi da oni sutra odu negde drugde, gde je jeftinija radna snaga, u države koje će ponuditi bolje uslove.

“Posle pandemije naročito, EU je shvatila da bi ojačala privredu da mora da se fokusira na sektorske prioritete. Srbija mora da se prilagodi novim izazovima. Glavni akcenat do sada je bio na privlačenju stranih investivcija, ali ako pogledamo Srbija je od 2009. do 2019. imala stopu rasta od jedan odsto, što je najniže u odnosu na zemlje okruženja”, napomenula je Uvalić.

I domaćim investitorima da se pruži ista pomoć

Ključne stvari su, prema rečima Uvalić, porast investicija jer bez njih nema brzog ekonomskog rasta, ali je potrebno da se domaćim investitorima pruži ista vrsta pomoći kao i strancima jer neka jaka domaća preduzeća ne investiraju ovde, nego u inostranstvu.

Da bi privredni razvoj države bio jači i bolji, potrebno je bolje targetiranje privrednih sektora, kako je rekla, ali i veće ulaganje u ljudski kapital, obrazovanje, nauku, istraživanja.

“Osim toga, postoje barijere za rast malih i srednjih preduzeća jer ona imaju veliku konkurenciju u stranim preduzećima, ali i velikim domaćim, kao i sivoj ekonomiji. Srbija u tom segmentu mnogo lošije stoji u odnosu na druge zemlje”, naglasila je Milica Uvalić i dodala da je važno podsticati povezivanje domaćih i stranih preduzeća, koja ne koriste dovoljno inpute domaćih već ih uvoze, niti koriste dovoljno domaću radnu sangu.

Glavni ekonomista Centra za visoke ekonomske studije CEVES Kori Udovički rekla je da se privredni rast u Srbiji dešava, da moramo biti svesni da je on najvažniji izbornom telu Srbije i da bi bilo koja demokratska alternativa koja želi da se suprotstavi vlasti morala da predloži kredibilnu opciju privredne politike.

Kredibilni makroekonomski okvir je bitan, naglasila je ona, a trenutno makrofinansijska politika je ubedljiva i fokus je na privlačenju stranih direktnih investicija, ista politika kao i prethodne dve decenije.

Privreda se za te dve decenije gradila, “sporo, ali se gradila”, a u međuvremenu se dešavala transformacija o kojoj mejnstrim neolibirelna ekonomija u kojoj smo živeli, kako je rekla, nije govorila.

“Nova politika počela je 2015, kompetetivna i održiva, rast izvoza dostigla je 50 odsto BDP-a”, rekla je Udovički. Ona je naglasila da rast ovakav kakav je može da potraje, ali da će izborno telo reći “pusti, kreće se” i da da bismo znali kako da radimo nešto drugačije, moramo najpre da znamo šta je to što se sada dešava.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare