Struja skuplja od septembra: Teret lošeg upravljanja EPS-om ide na pleća građana

Ekonomija 28. jul 202219:24 36 komentara

Cena električne energije od 1. septembra biće viša za 8,3 odsto. To je posledica odluke Agencije za energetiku, a na zahtev Elektroprivrede Srbije. Stručnjaci za N1 kažu da će tako građani na sebe preuzeti deo tereta lošeg poslovanja EPS-a, ali da to preduzeće neće biti dovoljno i neće podići EPS na noge.

Novi udar na budžete građana je dugo najavljivano poskupljenje struje koje stiže u septembru.

To nije iznenadilo građane, jer, kako kažu, sve je već poskupelo.

Evo kako neki od građana reaguju na poskupljenje:

Povezane vesti

„Pa naravno da će me pogoditi. Ne samo mene, već celu Srbiju. Kako neće da nas pogodi? Male plate, minimalac…“

„Sve je poskupelo, pa i to, tako da nam to ništa ne znači“

„Predsednik je rekao da neće biti više od 10 odsto. Verovatno mora da poskupi“

„To će svakog da pogodi. Pogotovo nas, koji imamo male penzije“.

Najavljeno je da će cena struje skočiti za 6,5 odsto, ali, imajući u vidu da se tu ne obračunavaju akciza i PDV – ukupno povećanje iznosiće oko 8,3 odsto.

Programski direktor ekonomske istraživačke jedinice „Libeka“ Mihajlo Gajić objašnjava kako će to izgledati u praksi:

„Ako vam je račun za struju bio recimo 5.000 dinara, sada ćete za taj isti račun morati da izdvojite oko 450 dinara više. Ukoliko ne budete menjali vaše navike u potrošnji, dakle, ne budete trošili manje ili više struje, možete uzeti račun za prethodni mesec gde imate podatke za vašu potrošnju za narednih godinu dana, pomnožite tu sumu sa 8,3 odsto, otprilike to je ono što će vas očekivati od septembra.“

Skuplja struja neće spasiti EPS od propasti, čije loše poslovanje u poslednje vreme otvoreno priznaje i država.

„Zašto moramo da povećamo cenu struje? Uglavnom zato što je to cena lošeg poslovanja EPS-a. Da zimus nije iskočila najveća termoelektrana iz energetskog sistema, EPS bi u piku energetske krize u Evropi mogao da izvozi, umesto da uvozi struju“, dodaje Gajić.

Većim izdvajanjima za struju građani će samo deo tereta lošeg poslovanja EPS-a preuzeti na sebe, ali se stanje u tom preduzeću neće popraviti, ocenjuje Željko Marković, lider za sektor energetike i resursa „Dilojt Srbija“.

„Nije poenta da pokušavamo da spasimo šta se spasti može, već da se prodajom svog proizvoda obezbede određena sredstava za nastavak dokapitalizacije i izgradnju novih kapaciteta, da ne bismo morali da uvozimo električnu energiju“, poručuje Marković.

Poskupljenje struje uz dvocifrenu inflaciju najviše će pogoditi siromašne, a ta finansijska injekcija neće biti dovoljna za oporavak Elektroprivrede Srbije .

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare