Rad od kuće – mogu li poslodavci da vrše kontrolu bez znanja zaposlenog

Ekonomija 01. mar 202217:33 > 17:36 2 komentara
Foto: Shutterstock

Izvršna direktorka Centra za istraživanje javnih politika Tanja Jakobi izjavila je u Danu uživo da "svaki poslodavac ima legitimno pravo da vrši nadzor nad radom radnika", ali da "u veoma retkom broju slučajeva postoji opravdano pravo poslodavca da on nadgleda mejl ili da sluša telefonske razgovore".

Centar za istraživanje javnih politika organizovao je konferenciju posvećenu nadzoru zaposlenih na radu od kuće. Jakobi kaže da je za ove dve godine između 10 i 11 odsto zaposlenih bilo u mogućnosti da radi od kuće, odnosno da je više od 200.000 ljudi u različitim trenucima radilo od kuće.

Govoreći o istraživanju, kaže da ih je negativno iznenadilo što je u trenutku kada su ga radili, polovinom prošle godine, kada smo već svi bili upoznati sa situacijom, u tom trenutku u njihovom uzorku, koji je bio više od 100 direktora iz različitih kompanija koje imaju iskustvo rada od kuće i pre ovog vremena, samo jedna petina direktora dala aneks ugovora.

„Aneks ugovora o radu je osnov regulisanja prava koje zaposleni ima tokom rada od kuće – koliko mu je radno vreme, koji kompjuter koristi, da li prima izvesnu nadoknadu što koristi sopstvena sredstva, do toga kako se vrši nadzor nad njegovim radom“, kaže ona.

Ističe da „svaki poslodavac ima legitimno pravo da vrši nadzor nad radom radnika“.

„Mnoga sredstva iz kancelarije su se preselila na rad od kuće, izveštaji, što je uobičajeno, međutim, pored toga pojavile su se i vrste nadzora koje su bile i na radu, a sporne su. Nadgledanje mejla, snimanje razgovora, kamera… Zaista u veoma retkom broju slučajeva postoji opravdano pravo poslodavca da on nadgleda mejl ili da sluša telefonske razgovore“, kaže Jakobi.

Dodaje da su se raspitivali da li postoje druge aplikacije koje su poslodavci koristili.

„Specifično smo se interesovali za novu vrstu aplikacije koja je postojala pre pandemije, ali je potražnja za njima buknula tokom pandemija, neke su miroljubive, sami unosite vreme koliko ste radili za nekog poslodavca, s druge strane imate dosta invazivnih aplikacija koje prate pomeranja miša, kako koristite tastaturu, slikaju vaše zenice, šalju vam automatske mejlove da biste odgovorili, ako niste odgovorili u nekom sekundu, kao da niste radili… To poslodavci mogu da instaliraju bez znanja zaposlenog“, kaže ona.

Rekla je i da su naši zaposleni puni poverenja prema svojim poslodavcima – 80 odsto njih je iskazalo poverenje da se njihovi podaci skladište na odgovarajući način.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare