Prvi ašov za beogradski metro, deo struke se protivi, deo građana protestuje

Ekonomija 21. nov 202119:41 38 komentara

Sutra je istorijski dan za Srbiju, ocenjuje ministar finansija Siniša Mali, jer na Makiškom polju počinje izgradnja metroa. Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kaže za N1 da su u planiranju kuda će metro prolaziti i izgledati učestvovali strani stručnjaci koji imaju iskustva. Građani su, ipak, zabrinuti zbog vodoizvorišta koje se stavlja u rizik i za sutra na Makišu najavljuju protest.

U kampanji za beogradske izbore 2018. godine pojedinci su već kupili kartu za prvu liniju beogradskog metroa i omogućili sebi vožnju najverovatnije 2026. od Železnika do Mirijeva.

Povezane vesti

„Ono što je jako važno za sam centar grada gde ja živim jeste da će biti bolja i veća dostupnost umetničkim i kulturnim sadržajima“, rekla je Aja Jung 2018. godine.

N1: U prošloj kampanji delili ste karte za metro, da li će se sada odmaći dalje od kamena temeljca?

„To znači da smo mi ispunili predizborno obećanje, mi smo obećali da će početi izgradnja metroa i uspeli smo to da postignemo, sutra kada bude počelo to će biti tačno 50 godina, 11 meseci i 18 dana kako je metro prvi put obećan“, kaže zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

I bivši gradonačelnik Beograda Siniša Mali pohvalio se na instagramu da je na Makiškom polju sve spremno rečima da je sutra istorijski dan koji su čekale generacije naših građana.

Međutim, pre samo desetak dana Građevinski fakultet u Beogradu ogradio se od izgradnje beogradskog metroa.

„Rezultat je rešenje metro sistema u kojem se kao jedan od osnovnih načela ističe zarada od novonastale vrednosti zemljišta grada. Rešenje metroa bilo suštinski drugačijeje da je gradska uprava kao ulazne podatke za Smartplan definisala kriterijume: smanjenje saobraćajnih problema, prelazak sa individualnih putovanja automobilima na metro ili skraćenje prosečne dužine putovanja“, kaže dekan Građevinskog fakulteta Vladan Kuzmanović.

Za aktuelnog zamenika gradonačelnika nije strašno što Građevinski fakultet neće u ovaj projekat i kaže da imamo strance koji su stručni.

„Ne postoji niko u Srbiji ko je ikada gradio metro“, kaže Vesić.

N1: To je logično, nemamo metro, ali zašto odbacujete stavove stručnjaka?

„Stručnjak ne mora da bude samo domaći, može da bude i strani u projektovanju trasa su učestvovali stručnjaci koji su gradili metro, uz dužno poštovanje Građevinskog fakulteta oni nisu projektovali ni jedan milimetar metroa nigde u svetu, morate da razumete da postoje ljudi koji su stručni“, kaže Vesić.

Pošto od Građevinskog fakulteta nema podršku, grad se bacio na druge fakultete.

N1: Je l’ učestvuje Saobraćajni fakultet?

„Učestvuju svi fakulteti, učestvuju čak i profesori Građevinskog fakulteta, privatno su angažovani kao stručnjaci“, kaže Vesić.

Nije poznato koliko profesori Građevinskog fakulteta mogu imati drugačije mišljenje privatno, ali još jedan od problema je samo mesto gde će se kopati metro, beogradsko vodoizvorište.

„Ne treba se igrati sa podzemnim vodama pogotovo tamo gde postoje reni bunari i fabrike za proizvodnju vode. Beograd je jedan od retkih prestonica Evrope gde pijete vodu sa česme i sad vi to dovodite u rizik da biste tamo sagradili nešto, pa i metro, to je potpuno suludo“, rekao je u decembru prošle godine arhitekta Dragoljub Bakić.

Inače Grad Beograd nije nadležan za objekte poput metroa. Član 133. Zakona o planiranju i izgradnji, precizira da posao mora da vodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare