Prodat i drugi paket potraživanja banaka u stečaju – cena nije saopštena

Ekonomija 20. apr 202114:03 > 14:21 1 komentar
Ministarstvo finansija
N1

Prodat je i drugi "paket" nenaplativih potraživanja banaka u stečaju i države, ukupne vrednosti 1,82 milijarde evra, kojima upravlja Agencija za osiguranje depozita, obelodanilo je danas Ministarstvo finansija. U saopštenju, međutim, nije navedeno ko je kupac, niti koliko će platiti za ovaj paket potraživanja nastao kao rezultat problematičnih kredita.

„Agencija za osiguranje depozita uspešno je realizovala prodaju tzv. velikog portfelja potraživanja osam banaka u stečaju, kao i potraživanja kojima Agencija upravlja u ime i za račun Republike Srbije, u nominalnom iznosu od 1,82 milijardi evra“, saopštilo je danas Ministarstvo finansija.

Prvi paket nenaplativih potraživanja banaka u stečaju prodat je, podsetimo, u februaru 2019. godine. Tada je obelodanjeno da je kupac – nemački EOS Matrix, za paket od oko 240 miliona evra, ponudio 11,29 miliona evra, što je 4,7 odsto vrednosti.

Potom je, u septembru 2019. godine oglašena prodaja drugog paketa problematičnih potraživanja. Tada je Agencija za osiguranje depozita objavila oglas za ustupanje portfelja potraživanja uz nadoknadu osam banaka u stečaju, kao i potraživanja kojima AOD upravlja, u ime i za račun Republike Srbije u ukupnom iznosu od 1,82 milijarde evra. U ovom iznosu potraživanja Republike Srbije prema pravnim licima iznose 772,7 miliona evra.

U tom drugom paketu koji je nuđen na prodaju najveći udeo imalo je potraživanje Beobanke u iznosu od 355,6 miliona evra.

Sledi Nova Agrobanka sa 196,8 miliona evra potraživanja, Agrobanka sa 136,3 miliona evra i Privredna banka sa 131,7 miliona evra. U portfelju su bila i potraživanja Univerzal banke od 99 miliona evra, Razvojne banke Vojvodine vredna 89,9 miliona evra, Jugobanke od 22,6 miliona evra i Beogradske banke u vrednosti 17,1 miliona evra.

Prodaja dogovorena sa MMF

U današnjem saopštenju Ministarstva finansija, ministar finansija Siniša Mali ocenio je da je upravo realizovana prodaja drugog paketa takozvanih loših plasmana ili problematičnih kredita znak da se uspešno rešava višedecenijski problem banaka u stečaju.

Ministar je naglasio da se nastavlja rešavanje problema koji su godinama kočili srpsku privredu. On je, kako se ističe, objasnio da je suština da se imovina koja je godinama bila zarobljena, vrati u privredne tokove i da se ti resursi ponovo aktiviraju, a da se zahvaljujući tome povećava stopa rasta.

„Činjenica da su investitori svoje finalne ponude dostavili u septembru 2020. godine, kada je već uveliko trajala svetska kriza izazvana pandemijom virusa korona, svedoči o nesmanjenom interesu domaćih i stranih investitora za ulaganja u Srbiju“,  rekao je Mali i dodao da „kada u uslovima pandemije imate konkurenciju u vidu pet obavezujućih ponuda, među kojima su i ponude svetski respektabilnih kompanija, to svedoči o izuzetno uspešno sprovedenom postupku“.

Prodaja drugog ili tzv. velikog portfolija spornih potraživanja bila je, ukazuje se u saopštenju, definisana i kao reformski cilj u prethodnom aranžmanu koji je Srbija imala sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Postupak je, navodi se, sproveden kroz dvofazni proces – kroz postupak podnošenja neobavezujućih ponuda i postupak podnošenja obavezujućih ponuda.

„Agenciji za osiguranje depozita bilo je u ovom postupku dostavljeno šest neobavezujućih i u finalnoj fazi tendera pet obavezujućih ponuda od strane zainteresovanih investitora“, ističe se u saopštenju Ministarstva finansija.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare