Praznična putovanja u inostranstvo: Za autobus važe drugačija pravila

Ekonomija 29. dec 202119:34 0 komentara

Putnicima koji su otputovali preko agencija i doživeli nešto slično turistima koji su ostali zarobljeni na Zanzibaru, nakon što je aviokompanija Flaj Dubai otkazala let, savetuje se da se obrate agencijama i zatraže refundaciju troškova, rekao je Aleksandar Seničić iz Jute. Dragan Subotić, zastupnik Inicijative TAS - Udruženja turističkih agencija i turističkih radnika Srbije, za N1 kaže da je putovanje autobusom u inostranstvo potpuno drugačije od putovanja avionom.

Oni koji putuju autobusima ne treba da brinu da mogu imati probleme poput putnika koji su ostali zarobljeni na Zanzibaru, ali savetuje im se da se dobro upoznaju sa epidemiološkom situacijom u zemlji u koju putuju.

Pročitajte još:

„Putovanje autobusom je drugačije od putovanja avionom. Što se tiče bilo kakve promene režima ulaska i izlaska iz zemlje i boravka u inostranstvu – njima je povratak zagarantovan. Za razliku od avio-saobraćaja, autobuski ne može da se otkaže  dok je turističko putovanje u toku. Jer, turistički autobus je putnicima na raspolaganju – ako se nešto promeni, oni mogu bez problema da se vrate u zemlju“, pojašnjava Dragan Subotić.

On ističe da turističke agencije pomno prate situaciju u zemljama koje rade gde je moguće da se putuje.

Uslovi se, kaže, menjaju iz dana u dan.

Subotić ističe da su pojedine zemlje uvele i dodatne testove.

„Neke države, pogotovo u EU, uvode i dodatne testove. Kada traže antigenske, to nije problem za naše građane jer nisu skupi. Ali, pojedine države traže uz vakcinu protiv kovida i  PCR test koji je kod nas skup i poskupljuje aranžman. Onda se dešava da putnici otkazuju aranžmane, pa ne možemo da realizujemo putovanje jer nam je neophodan minimalan broj putnika“, navodi sagovornik N1. 

Prošla godina, dodaje, nije bila parametar – ova je mnogo bolja.

„Ali, ove godine neće biti ni 700 autobusa upućeno. To je pad od dve trećine i više od toga u interesovanju. Sužen je i broj destinacija“, navodi on.

Kako ističe, građani Srbije mogu bez ograničenja da putuju samo u Mađarsku i u BiH – tu im se ne traži ni da su vakcinisani protiv koronavirusa, niti da imaju urađen test.

„Ali, postoji značajna razlika – u Mađarsku možete da otputujete, ali ne možete uđi nigde ako nemate kovid sertifikat – ni u jedan zatvoreni prostor. Dok, u BiH možete slobodno da se krećete. Ostale zemlje traže određene uslove za ulaz – kovid sertivikat, kompletno vakcinisanje ili negativne testove na kovid 19“, ukazuje sagovornik N1.

Građani kažu – slaviće kod kuće

Iako interesovanje građana za praznična putovanja jeste veće, oni sa kojima je N1 razgovarao kažu da će novogodišnju noć čekati u krugu porodice ili „negde u Srbiji“.

„Na žalost, ili na sreću, radim 1. januara, tako da ću biti kod kuće“, navodi jedna Beograđanka.

Druga kaže da putuje u selo – u Srbiji.

„U Berlinu se sve zatvara, svuda je prazno… Ovde sam već godinu i po a od porodice u Berlinu čujem da nema izlaska…“, kaže jedna od anketiranih prolaznica u centru Beograda.

Ne putuje još jedan anketiran prolaznik.

„Nigde ne idem, biću kod drugara na gajbi“, rekao je on.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!