Pavlović: Ne poredimo se sa Nemačkom i Francuskom, već sa Bugarskom i Rumunijom

Ekonomija 18. nov 202213:54 14 komentara
N1

Novinarka "Nove ekonomije" Ivana Pavlović izjavila je u emisiji N1 Studio Live da građani koji prate medije pod vladinom kontrolom nemaju prilike da čuju neka druga mišljenja o ekonomiji. "Mi se poredimo sa uporednim zemljama, to su zemlje Centralno-istočne Evrope, zemlje koje su prošle kroz tranziciju, Bugarskom, Rumunijom... Dakle, mi se ne poredimo sa Nemačkom, Francuskom, i drugim zemljama", naglasila je Pavlović.

Podsetimo, Vlada Srbije usvojila je Predlog budžeta za narednu godinu i planirala prihod 7,8 odsto, više nego ove godine. Takođe, država očekuje se da sledeće godine srpska privreda ostvari rast od 2,5 odsto. Ministar finansija Siniša Mali kaže da je budžet je i razvojni, i štedljiv, kao i da ima novca za povećanje plata i penzija.

Povezane vesti

„Iz saopštenja Vlade Srbije ne možemo da znamo mnogo, ali ono na šta možemo da ukažemo je rebalans budžeta, i imamo fiskalnu strategiju, koja  je objavljena, koja nam govori više detalja kako nova Vlada Sebije planira da vodi ovu zemlju u narednih nekoliko godina. Možemo da kažemo pohvalno da je Vlada je dobro planirala osnovne ekonomske pokazatelje. Realni su u tome šta nas očekuje. Nažalost, ono što nas očekuje nije tako dobro i svetlo“, rekla je ona.

Dodaje da privredni rast od 2,5 odsto realna, uz napomenu da je Fiskalni savet predložio dva odsto, jer srpska privreda usporava i to će se nastaviti i naredne godine.

„Rast je zasnovan verovatno na projekciji da će se prihodi nastaviti i naredne godine. Vlada planira da će inflacija i dalje da bude dvocifrena, oko 11 odsto, ali je pitanje za milion dolara koliko će tačno biti, što je priznala i guvernerka“, navela je gošća N1.

Govoreći o platama u javnom sektoru, napominje da smo se budžetom i ugovorom sa MMF-om, morati da se držimo dogovora kako bi dobili međunarodnu finansijsku podršku. Država se je obavezala da će uvesti i nova fiskalna pravila, i moraćemo i njih da se strogo pridržavamo.

Od početka pandemije država ostala bez 60.000 penzionera, „harakiri“ u PIO Fondu

„Što se tiče penzija, tu se dogodio negativan trend, kojim se niko ne bavi, a mislim da bi neko u ovoj zemlji morao da odgovori kako se dogodio taj ‘harakiri’ u PIO Fondu. Gledala sam taj poslednje podatke u odnosu na podatke kada je počela pandemija, imate 60.000 manje penzionera u PIO Fondu. Sigurno da svi ti ljudi nisu umrli zbog kovida, verovatno su umrli zato što nisu imali pristup zdravstvenom sistemu. Dakle, to je ružno, ali, ova država je uštedela na činjenici da se smanjio broj penzionera. O tome niko ne govori, ali bi možda trebalo da se postavlja intenzivnije to pitanje“, kazala je Pavlović.

Na pitanje da li će penzije moći da isprate inflaciju, odgovara: „Ne, ova povećanja do sada, to je pojedeno. Realna penzija, kada se uskladi sa ovom inflacijom je i dalje mala,. Dakle, inflacije je potpuno pojela. A to važi i za plate“.

Ocenjuje da je dosta dobro što je budžetom ostavljeno veliko izdvajanje za investicije, što nije bilo slučaj sa nekim prošlim budžetima.

„Međutim, jedna od glavnih zamerki je što i dalje nećete znati kako se taj novac troši, i po kom kriterijumu država bira te projekte“, kazala je ona i zapitala je da li sebi možemo da priuštimo u ovakvoj situaciji izgradnju Nacionalnog stadiona.

Komentarišući velika javna preduzeća, istakla je da je „EPS jedna velika tempirana bomba srpskih javnih finansija, s tim što je malo pukla, pa ćemo videti da li će biti još nekih eksplozija“.

„Smanjenje rashoda isključivo zavisi da li će se vlast pozabaviti ovim javnim preduzećima“, rekla je Pavlović.

Ona je napomenula da građani koji prate medije pod vladinom kontrolom nemaju prilike da čuju neka druga mišljenja o ekonomiji.

„Mi se poredimo sa uporednim zemljama, to su zemlje Centralno-istočne Evrope, zemlje koje su prošle kroz tranziciju, Bugarskom, Rumunijom… Dakle, mi se ne poredimo sa Nemačkom, Francuskom, i drugim zemljama“, zaključila je Pavlović.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare