Pavlović o cenama: Građani gledaju u novčanik i pitaju se da li su opljačkani

Ekonomija 04. jul 202218:10 > 18:14 37 komentara
N1

Novinarka Nove ekonomije Ivana Pavlović izjavila je u Danu uživo da će rast cena i inflacije u našoj zemlji dosta zavisiti od rata u Ukrajini. "Sve oči su uprte u Ukrajinu. Pitanje za milion dolara je kada će se taj rat završiti. Ako se sukob nastavi, pritisak na globalne cene energenata će se takođe nastaviti, i to će se preliti u Srbiju, jer mi nismo izolovano ostrvo", smatra Pavlović.

„Građani imaju mesecima probleme sa inflacijom, gledaju u novčanik i pitaju se da li su negde izgubili pare ili ih je neko opljačkao. Optimizam Narodne banke Srbije građanima ne izgleda tako. Podsećam, NBS predviđa da je sad vrhunac krize. kao i narednih meseci, i da ćemo uspeti da ostanemo na tih 10,11 odsto inflacije. To je uslovno pozitivan scenario, iako statistika pokazuje da su cene porasle više od 20 odsto“, kaže Pavlović.

Prema njenim rečima, više od 20 odsto su poskupeli meso , žitarice i mleko.

Povezane vesti

„Pesimistični scenario kaže da će inflacija biti veća ako se rat u Ukrajini produži. I to je pitanje za milion dolara kada će se taj rat završiti. Ako se sukob nastavi, pritisak na globalne cene energenata će se takođe nastaviti, i to će se preliti u Srbiju, jer mi nismo izolovano ostrvo“, smatra Pavlović.

Ona nje dodala da je mera zamrzavanja cena uz odbranu kursa doprinela tome da Srbija ima nešto manju do sada inflaciju koju imaju neke od uporednih zemalja centralne i istočne Evrope.

„Međutim, te mere poprilično koštaju. Imaju svoju cenu koja je prilično bolna. To je dovelo do toga da smo za dve milijarde evra ‘kraći’ u deviznim rezervama. Preduzeća trpe gubitke, uključujući EPS i Srbijagas, a tu su i nestašice nekih proizvoda koje smo već imali“, kazala je ona.

Upozorava da će se nakon odluke države da odmrzne cene, to itekako odraziti na njihov rast, odnosno da će te cene potpuno očekivano skočiti.

Govoreći o EPS-u i snabdevanju strujom, podseća da smo imali veoma loše vođenje energetske politike, što je rezultuiralo prošlogodišnjim kolapsom.

„Došli smo u situaciju da smo od jedne zemlje koja je izvozila struju, sada u poziciji da EPS mora da kupuje struju po nekoliko puta većim cenama i da to preduzeće trpi gubitke zbog svoje neodgovorne politike“, napomenula je gošča N1.

Konstatuje da naša zemlja nastavlja sa politikom zanemarivanja najsiromašnijih slojeva građana.

„Ako na početku kovida nismo mogli da identifikujemo najsiromašnije i najuogroženije, prošlo je dovoljno vremena da to možemo da uradimo. Posledica takve politike je da smo dve milijarde evra potrošili neracionalno neselektivnim merama davanja novca. Sada bi te pare rešili veliki deo problema ove vlasti“, ocenjuje Pavlović.

Ona dodaje da oko 200.000 penzionera ne prima nikakvu penziju, kao i da je država u prethodnih nekoliko godina „uludo potrošila veliki novac“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare