Od imamo gasa do dodatnih količina, stručnjak kaže – kad je hitno, cena još viša

Ekonomija 21. dec 202119:40 > 19:48 10 komentara

Cena gasa na evropskom tržištu pobila je danas sve rekorde - 1.000 m3 gasa u jednom trenutku se prodavalo za skoro 2.200 dolara. U takvim okolnostima direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, prema najavama, pregovara za dodatne količine gasa od Gasproma. Ispostavilo se, naime, da Srbija dnevno troši 4,7 miliona dolara za gas preko postojećeg ugovora sa Rusima.

Gas koji Srbija uvozi po ceni od 270 dolara za hiljadu kubika nije dovoljan, a dodatnu količinu plaća mnogo više – 783 dolara, što na dnevnom nivou dostiže cifru od skoro pet miliona dolara.

Srbija je prema izveštaju Gasproma zaključno sa novembrom od Rusije povukla 2,1 milijarde kubika. O dodatnim količinama je trebalo tada da se pregovara, kaže ekspert za energetiku Goran Radosavljević.

Povezane vesti:

„Sada se nalazimo u situaciji da treba da se pregovora o dodatnim količinama u situaciji kada vam one trebaju hitno, što hitnije, u situaciji kada je cena izuzetno visoka. A kada se pojavite da vam treba hitno, kada je cena visoka, onda je ta cena još viša. Imamo sličnu situaciju sa električnom energijom“, rekao je Radosavljević.

„Od naših pregovoračkih pozicija, koga god da postavite da pregovara, ruke su mu vezane. O tome je trebalo razmišljati pre godinu dana, premišljati o tome da će kovid morati da stane, da će privreda morati da radi jer moraju ljudi od nečega da žive“, smatra ekspert za energetiku Miloš Zdravković.

Kako je došlo do toga da za manje od dva meseca od izjava imamo gasa, obezbedili smo se dođe do toga da se troše velike količine novca na nedostajući gas? Osim povećane potrošnje, jedan od odgovora je loše planiranje. Dugoročno, jedan od odgovora je i što skladište Banatski dvor još nije prošireno iako se to godinama najavljuje.

„Da smo kapacitet skladišta podigli sa 450 miliona kubnih metara na milijardu koliko je planirano 2018, 2019, mi danas ne bismo imali probleme jer je to skoro polovina godišnje potrošnje Republike Srbije“, rekao je Radosavljević.

Čuveni susret na kome je proglašen fantastičan dogovor produženja važenja ugovora sa Gaspromom na još pola godine, ispostavilo se da se on odnosi na rezervisanje iste količine gasa – jer šest miliona kubika dnevno, kako je javnost obavestio predsednik Srbije, je zapravo 2,1 milijarda kubika gasa godišnje. Prema međudržavnom sporazumu iz 2013, Srbija bi mogla da rezerviše do pet milijardi kubika godišnje. Ali unapred.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare