N1 u banatskom selu Jaša Tomić: „Ovo je sada, maltene, preživljavanje“

Ekonomija 01. sep 202219:27 45 komentara

Visoke cene nafte i đubriva, minimalna ili nikakva podrška države, pa još i suša - sve je to srpsku poljoprivredu dovelo na ivicu opstanka. Kiša je stigla, ali prekasno, a kakve posledice je elementarna nepogoda ostavila na mala gazdinstva proverila je ekipa N1 u banatskom selu Jaša Tomić, u delu Vojvodine najviše pogođenom sušom.

Posao obavlja iskusno i rutinski. Na njivi i u štali ima više od 15 godina staža, a još nije napunio ni 30.

„Odlučio sam da ostanem ovde na selu, opet sam se nadao, nešto, radim svoje, kod kuće, nisam ničiji rob, ali eto izgleda da ćemo morati da menjamo, jer izgleda zbog ove suše i situacije, teško da može da se opstane“, kaže za N1 Darko Subić, poljoprivrednik iz sela Jaša Tomić.

Kiša je stigla, ali prekasno, za već isušene useve u banatskom ataru.

„Na njivama sad je strašno, nema ništa, to što smo posejali kukuruze, to je sve pokošeno, izbalirano, evo možete videti, tih bala što je bilo, a inače nema ništa“, naveo je Subić.

Ovo je treća sušna godina, ovako prazne ambare, ipak, ne pamte.

„Ovo je najgora godina. Eto, ja se ne bavim nešto dugo, ali roditelji moji se ceo život bave ovim poslom, eto ja sam nastojao da nastavim, ali teška je situacija jako, ne znam dokle ćemo imati hrane, do zime, možda i to je to“, požalio se.

A kada za njih nema hrane, onda nema ni mleka.

„Pazite ovako, mleka neće biti, jako malo skoro duplo manje će ga biti, kvalitet mleka nije isti, jednostavno nema hrane, to što ima, te lucerke što se prva detelina uhvatila, to ćemo ostaviti za neku dublju zimu, ovo je sada, maltene, preživljavanje samo, što se tiče stoke“, navodi poljoprivrednik.

Preživljava stoka, jedva preživljavaju i oni koji se stočarstvom bave.

„To traje već duži niz godina. A ja kad sam bio manji, moji su nosili mleko i to, sećam se da je bila litra mleka, litra nafte. Tada. E sad je cena mleka ostala ista, a cena goriva je otišla 10 puta više“, kaže Subić.

Seća se, ne tako davno, pre samo dve godine, obrađivao je u zakupu 100 jutara zemlje, ove godine 20. Umesto 25, u štali je sada tek desetak krava.

N1: Šta dalje?

„Ne znam šta će biti, ili ćemo prodati stoku ili ne znam, zaposlićemo se negde, radićemo. Ne znam. Tužno, žalosno“, rekao je.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare