Mali: Usvojeno 71 odsto preporuka iz prvog Programa za suzbijanje sive ekonomije

Ekonomija 08. feb 202214:02 4 komentara

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je iz prvog programa Vlade Srbije za suzbijanje sive ekonomije, koji je napravljen 2015. godine, realizovano 71 odsto preporuka i pozvao sve da se do 28. februara uključe u javnu raspravu za izradu drugog programa za suzbijanje sive ekonomije u Srbiji do 2025. godine.

„Do 28. februara Program za suzbijanje sive ekonomije do 2025. godine biće na javnoj raspravi, a nakon toga će biti usvojen“, kazao je Mali na proširenoj sednici Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije i dodao da je tekst novog programa objavljen na sajtu Ministarstva finansija i na portalu eKonsultacije.

Kako je istakao, već u ovom trenutku se zna da će on sadržati deo koji se odnosi na zavrešetak procesa eFiskalizacije i procesa uvođenja eFaktura, a takodje i deo koji se odnosi na dalje rasterećenje zarada kako bi se podstaklo zapošljavanje.

„Ići će se na dalje unapređenje rada Poreske uprave, uvođenjem novih softvera, kao i na povezivanje Uprave carina, Poreske uprave sa inspekcijama kako bi njihov rad na terenu bio efikasniji“, naveo je Mali.

Dodao je da će se raditi na tome da se definiše oporezivanje kada su fleksibilni oblici zapošljavanja u pitanju.

Mali je kazao i da će se raditi na tome da se u što većoj meri primeni bezgotovinsko plaćnje, ali i da se konačno reši problem parafiskalnih nameta.

„Vlada je usvojila Zakon o naknadama kada je korišćenje dobara u javnoj svojini u pitanju. Prvi put na jednom mestu sublimirane su sve naknade. Ono što je ostalo je zahtev privrede da se to uradi i sa parafiskalnim nametima, kako bi se napravio transparentniji ambijent za poslovanje privrede“, kazao je ministar.

On je ukazao da je borba protiv sive ekonomije jedan od prioriteta Vlade, jer siva ekonomija utiče na manju napalatu javnih prihoda, na usporavanje privrednog rasta, a opasnost je i za privredu zbog nelojalne konkurencije.

Podsetio je da je prvi Program za suzbijanje sive ekonomije definisao uvođenje novog sistema eFiskalizacije i eFakture, koje se trenutno realizuju.

„Do kraja maja novi sistem eFiskalizacije biće implementiran, a do kraja godine biće implementiran i novi sistem eFaktura, što će doprineti legalnosti tokova plaćanja“, naveo je Mali.

Kako je dodao, usvojen je i novi Zakon o javnim nabavkama, koji je omogućio transparentan proces kroz novi portal javnih nabavki.

„Radilo se na rasterećenju opterećenja na zarade. Pre tri godine ukupno opterećenje na zarade bilo je 63 odsto, a sada je 61 odsto. Od ovog januara imamo i povećanje neoporezivog dela zarade sa 18.300 na 19.300, a za dodatnih 0,5 odsto su smanjeni doprinosi za PIO fond na teret poslodavca kako bi se podstaklo legalno zapošljavanje“, kazao je ministar finansija.

Rekao je da je počela i reforma Poreske uprave, što će biti deo Progarma za suzbijanje sive ekonomije do 2025. godine.

Takođe su, kako je naveo, sve inspekcije povezane na portal eInspektor, mada je i sada najveći deo poreskih oblika digitalizovan i automatizovan.

Direktor za Zapadnu Evropu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Mateo Kolanđeli kazao je da je jačanje poslovne klime prioritet za Srbiju, dok je borba protiv sive ekonomije njena važna komponenta.

Kako je istakao, ova borba je važna zbog uticaja na konkurenciju u privredi, ali i kompetitivnost srpske privrede u svetu.

„Srbija u regionu stalno podržava fer konkurenciju i suzbija sivu ekonomiju, što je bitno pre svega za mala i srednja preduzeća“, kazao je Kolanđeli.

Prema njegovim rečima, borba protiv sive ekonomije važna je i zbog pristupa finansijskim sredstvima, kao i tržištu kapitala.

Kolanđeli je podsetio da je EBRD sa više od milion evra podržala unapređenje efikasnosti inspekcije u Srbiji.

„U Srbiji sada postoiji izgradjena struktura koju ne želimo da izgubimo i želimo da traje. I naš je zahtev da državni organi nastave da podržavaju ovu oblast i u narednom periodu“, kazao je on.

Najavio je dalju podršku EBRD sistemu eAgrar, bazi podataka svih poljoprivrednih domaćinstava, te dodao da se razmatra i podrška pojedinostavljenju procesa u davanju saglasnosti za obnovljive izvore energije.

Kolanđeli je podsetio da je u decembru prošle godine potpisan ugovor vredan 100 miliona evra za podršku ruralnim oblastima u Srbiji i najavio da će EBRD nastaviti da podržava i digitalizaciju i startapove.

Predsednik Saveta za fer konkurencija NALED-a Ivan Miletić kazao je da je za privrednike okupljene u tom Savetu, koji godišnje uplaćuju više od milijardu evra poreza u državni budžet, sprovođenje programa suzbijanja sive ekonomije pomaže u suzbijanju nelojalne konkurencije i uspostavljanje uslova za fer poslovanje i zato će Vladi Srbije nastaviti da podržavaju u sprovođenju novog plana.

Prema njegovim rečima, najviše uspeha je bilo kod uvođenja podsticajnih mera za razvoj legalnog preduzetništva i zaopšljavanje.

„Izdvojio bih reformu sezonskog zapošljavanja u poljoprivredi zahvaljujući kojoj je broj prijavljenih radnika porastao sa 3.000 na više od 38.000 registrovanih sezonaca godišnje“, kazao je on.

Dodao je da je važno i poresko oslobođenje početnika u poslovanju, kao i širenje bezgotovinske mreže, podrške mladima u biznisu, kao i uvođenje onlajn kalkulatora paušalnog poreza.

Miletić smatra da će prioriteti u daljem radu biti usvajanje javnog, elektronskog registra neporeskih dažbina i izmena zakonodavstva za fleksibilne oblike rada.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare