Izveštaj EIB o investicijama: Prelazak na digitalnu ekonomiju

Ekonomija 07. mar 202215:12 > 15:13 1 komentar
Pixabay

Dok se prilagođavamo novoj tehnološkoj revoluciji koja prožima sve segmente naših života, tek nam predstoji da vidimo kako će izgledati svet sutrašnjice. Ono što u ovom času znamo jeste da je digitalizacija neminovna.

Po najnovijem izveštaju Evropske investicione banke (EIB) o investicijama, pandemija se smatra odskočnom daskom za digitalnu transformaciju. Kriza je digitalna rešenje učinila ključnim za opstanak preduzeća, organizaciju rada na daljinu, unapređenje komunikacija i onlajn prodaju. Istovremeno, investicije u nematerijalnu imovinu, kao što su istraživanje i razvoj, softver i baze podataka, obuka zaposlenih i digitalne tehnologije dobijaju sve veći značaj za pozicioniranje na globalnom tržištu.

Hvatanje koraka sa novom digitalnom transformacijom

Ono što je izvesno jeste da je sadašnja kriza dovela do šireg priznanja značaja inovacija i prelaska na digitalnu ekonomiju. Prema ključnim nalazima izveštaja EIB, većina preduzeća u Evropskoj uniji (EU) i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) očekuje da će pandemija imati dugoročni uticaj na primenu digitalnih tehnologija, pri čemu više od trećine preduzeća očekuje da će to uticati na njihove usluge, portfolio proizvoda ili lanac snabdevanja. Oko 46% kompanija u EU reagovalo je na pandemiju tako što su postala digitalnija, u odnosu na 58% u Sjedinjenim Državama. Udeo američkih firmi koje su već usvojile napredne digitalne tehnologije takođe je veći: 66% u odnosu na 61% u EU. Dobar je znak što je 34% preduzeća u EU iskoristilo krizu kao priliku za uvođenje digitalnih tehnologija.

Međutim, stepen usvajanja digitalnih tehnologija razlikuje se na nivou kontinenata, regiona i sektora. Tokom 2020. godine, 37% preduzeća u EU nije usvojilo nijednu digitalnu tehnologiju, u poređenju sa 27% takvih preduzeća u SAD. U međuvremenu, iako je udeo preduzeća sa bar jednom digitalnom tehnologijom na oba kontinenta porastao, EU tek treba da sustigne američka preduzeća, naročito u građevinarstvu i sektoru usluga. Udeo građevinskih preduzeća u EU koja nisu digitalizovana iznosi 60% (23% u SAD). Evropska preduzeća manje su prisutna u brzorastućim digitalnim sektorima kao što su softverske i računarske usluge, što bi moglo ugroziti njihovu dugoročnu konkurentnost.

U pogledu veličine preduzeća, samo 40% mikropreduzeća (pet do devet zaposlenih) u EU uvelo je bar jednu digitalnu tehnologiju, dok je 75% velikih preduzeća već digitalno. Zašto je digitalizacija tako važna za privatni sektor? Prema izveštaju EIB, nedigitalna preduzeća su se pokazala kao manje transformativna, inovativna i produktivna nego digitalna, koja obezbeđuju i veće zarade. Digitalne kompanije planiraju da tokom naredne tri godine uvedu nove proizvode, procese ili usluge. Isto tako, ona su više usredsređena na zelene investicije, smatrajući smanjenje emisije ugljenika pozitivnim za svoje proizvode i reputaciju u narednih pet godina. Nedigitalna preduzeća u EU češće kao svoj investicioni prioritet navode zamenu kapaciteta (uključujući postojeće zgrade, mašine, opremu i IT).

Potrebno je poboljšati pristup digitalnim veštinama

Reklo bi se da je sve veći raskorak između preduzeća koja se brže digitalizuju i onih koja su u tome sporija. Glavne prepreke investiranju u digitalne tehnologije jesu ograničene finansijske mogućnosti i raspoloživost radne snage sa potrebnim veštinama. Pandemija bi mogla to pitanje dodatno zaoštriti, jer su budžeti preduzeća za obuku radne snage znatno smanjeni. To bi moglo dovesti do gubitka radnih mesta usled automatizacije i do porasta postojećih socijalnih nejednakosti.

Zatvaranje škola je takođe naglasilo te nejednakosti, pogotovo za decu koja su već bila u nepovoljnijem položaju. Analiza EIB-a ukazuje da faktori kao što su stepen obrazovanja roditelja, imovinsko stanje porodice i imigracioni status utiču na efektivnost učenja na daljinu u pogledu kvaliteta uslova za učenje kod

kuće i stepena digitalizacije škola. Da bi doprinela rešavanju ovog važnog pitanja u regionu, EIB je podržala projekat ’Povezane škole’ koji će pomoći uvođenju digitalne opreme, platformi za e-učenje i širokopojasnog interneta u preko 1.500 škola u Srbiji. Ta investicija će imati dugoročan pozitivan uticaj na generacije nastavnika i učenika. Oni će moći da rade u odgovarajućem digitalnom okruženju i steknu neophodnoe digitalne veštine koje će povećati njihovu mogućnost zapošljavanja i doprinos privrednom rastu zemlje u narednom periodu.

Dinamične promene u sferi digitalizacije i inovacija

Inovacije i digitalna transformacija mogu pomoći da se ograniče negativne posledice pandemije i pokrene transformacija u ugljenično neutralnu privredu. Međutim, preduzeća u EU treba da proaktivno investiraju, uvode inovacije i da se prilagođavaju kako bi osigurala svoju održivost i sposobnost da napreduju u novom okruženju. Svetska situacija na polju inovacija brzo se menja zbog sve većeg značaja digitalnih tehnologija i stupanja na scenu Kine, koja se pridružila SAD i Evropi kao globalni igrač u oblasti istraživanja i razvoja.

Tokom 2021. godine, Grupacija EIB je uložila rekordnih 20.7 milijardi evra za podršku inovacijama, uključujući i investicije u digitalizaciju, veštine i obuke širom sveta. Ovo će biti od ključne važnosti za očuvanje konkurentnosti Evrope, kao i za ciljeve strateške autonomije Evropske unije.

Kada je reč o Zapadnom Balkanu, podaci EIB prikupljeni tokom 2020. godine pokazuju da je oko jedna petina preduzeća u regionu, u rasponu od 7% u Bosni i Hercegovini do 24% u Severnoj Makedoniji i Srbiji, povećala ili pokrenula onlajn poslovne aktivnosti tokom pandemije, pri čemu su neka od njih započela ili povećala angažovanje radnika na daljinu. Međutim, onlajn aktivnosti i rad na daljinu korišćeni su manje nego u drugim regionima, što verovatno ukazuje na zaostajanje u digitalizaciji i naglašava potrebu da te investicije u budućnosti dobiju prioritet.

Grupacija EIB-a je od 2020. godine opredelila gotovo 200 miliona evra za digitalni sektor u Srbiji. Te investicije će pomoći da se unapredi postojeća digitalna infrastruktura, uvede 5G mreža i podigne kvalitet digitalnih usluga. Kao rezultat, to će omogućiti brži rast i veću produktivnost domaće privrede, pružiti nove mogućnosti zapošljavanja i obezbediti pristup znanju onima koji žive u udaljenim i manje razvijenim područjima. U okviru svog novog ogranka – EIB Global, i pod okriljem Tima Evropa, banka planira da nastavi da investira u digitalne projekte širom regiona kako bi pomogla u rešavanju postojećeg digitalnog jaza, što će zemljama Zapadnog Balkana omogućiti da povećaju povezanost, zaposlenost i konkurentnost na globalnom tržištu. EIB je jedan od partnera konferencije Business Trends koja se 14. aprila održava u Beogradu. Konferencija u fokus stavlja globalne biznis trendove i okuplja vizionare i nosioce promena u domenu tehnologije, energetike, ljudskih resursa, digitalnih sistema, upravljanja brendovima. Informacije i prijave na stranici www.business-trends.net.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare