Đikić: Zeleni koridor olakšao trgovinu tokom epidemije

Ekonomija 19. apr 202120:00 > 20:18 1 komentar

AEO status ili status Ovlašćenog privrednog subjekta dodeljuje carinska administracija Evropske unije, a on potvrđuje da je jedna firma ispunila određene standarde u oblastima bezbednosti kada je reč o trgovini, kao i da je pouzdan partner. Koliko kompanija ispunjava te standarde u regionu, šta oni menjaju u poslovanju, zašto je za region u epidemijskoj godini bio važan Zeleni koridor, pitali smo direktora CEFTA Sekretarijata Emira Đikića.

„Stautus je važan jer je to najviši stepen koji stiče privredni subjekat kod carinskih službi, smanjuje mu broj kontrola na carini troškove rada sa carinskom upravom, i marketinški je važan jer olakšava uključivanje u trgovinske lance snabdevanja, i benefite iz oblasti bezbednosti mogu se koristiti u sporazumima u okviru CEFTA ili sa drugim zemljama“, rekao je Đikić.

Taj status nije rezervisan samo za velike, obično kompanije na Zapadu traže da njihovi dobavljači imaju taj status. Sticanje tog statusa važno je za sve koji planiraju da izvoze, jer ne samo da će im doneti pomenute benefite, nego će im promeniti i organizaciju rada, čime će unaprediti poslovanje, objasnio je on.

Dodao je da je u Srbiji 26 kompanija koje su uspele da ispune sve standarde za dobijanje AEO statusa (ovlašćenog privrednog subjekta) i koje bi bile predmet međusobnog priznavanja u okviru CEFTA.

Govoreći o trgovini i transportu tokom epidemije, Đikić naglašava da je uspostavljanje Zelenog koridora umnogome olakšalo transport hrane, lekova i sirovina među zemljama CEFTA, zbog čega nije bilo kašnjenja u isporuci najvažnijih proizvoda, prehrambenih proizvoda i medicinske opreme, tokom proteklih godinu dana. On, međutim, napominje da su višesatna, čak i 24-satna čekanja kamiona, ostala na granici sa zemljama regiona koje su članice EU, zbog čega bi sporazum o brzom transportu i sa Evropskom unijom, u velikoj meri rasteretio tržište zapadnog Balkana i olakšao trgovinsku razmenu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare