Demostat: Srbijagas uzeo nepovoljan kredit od 200 miliona evra za nabavku gasa

Ekonomija 29. jan 202214:03 29 komentara
N1

Nedavno je Javno preduzeće Srbijagas bilo prinuđeno da uzme, kako stručna javnost tvrdi, nepovoljan kredit od 200 miliona evra za nabavku dodatnih količina gasa uz garanciju države, javlja Demostat.

Obrazlažući zbog čega je do to toga došlo, Ministarstvo finansija je saopštilo da bi „likvidnost Srbijagasa bila ugrožena bez novih pozajmica, jer je to preduzeća zbog sigurnog i kontinuiranog snabdevanja Srbije prirodnim gasom prinuđeno da i dalje uvozi dodatne količine po značajno većim nabavnim cenama”.

Kako Demostat saznaje u krugovima dobro informisanim o zbivanjima u gasnom sektoru, potreba za dodatnim količinama gasa iz uvoza nastala je zbog prekomernog pražnjenja zaliha u podzemnom skladištu gasa Banatski dvor.

To skladište je, pred početak grejne sezone, bilo gotovo u potpunosti opskrbljeno gasom. Međutim, s obzirom na to da je kasnio remont bloka B1 u Termoelektrani Nikola Tesla B u Obrenovcu, što je smanjilo domaću proizvodnju struje u uslovima povećane potrošnje usled zime, nadležni u Srbiji su bili prinuđeni da troše veće količine gasa iz Banatskog dvora.

Tim gasom snabdevane su Panonske termoelektrane – toplane u Novom Sadu, kako bi se proizvele nedostajuće količine struje, što je uslovilo da se gasno skladište gotovo u potpunosti isprazni i da u njemu nema dovoljno količina za redovno popunjavanje dnevne potrošnje u Srbiji.

Da gas u rezervi u skladištu u Banatskom Dvoru nije potrošen za proizvodnju struje, te bi količine, kako tvrdi stručna javnost, bile sasvim dovoljne za potrebe potrošača tokom zimske sezone i ne bi bilo potrebe za interventnim uvozom i zaduživanjem Srbijagasa.

Prema pisanju Demostata, stručna javnost takođe smatra da nedostatka gasa ne bi bilo da je to skladište prošireno, kako je i bilo planirano, ali do čega dosad nije došlo.

Eksperati tvrde da Gasprom dodatne količine gasa potrebne Srbij, bar u ovom trenutku, ne želi da prodaje po povlašćenoj ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara, već ih nudi po znatno većoj ceni koja je ipak povoljnija nego na berzama.

Pozivajući se na izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Demostat procenjuje da Srbijagas za dodatne količine gasa plaća između 3,1 i 4,7 miliona dolara dnevno.

Generalni sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić tvrdi da se u ovom trenutku u podzemno skladište gasa Banatski dvor upumpavaju određene količine gasa.

„Ušli smo u period u kome je potrošnja bila manja, te su onda viškovi uskladišteni u Banatski dvor, kako bi mogli da se troše ako zatreba“, objasnio je Vuletić.

Sredstva koja je dobio kreditom, Srbijagas će u najvećoj meri korisititi za investicije, a ne za kupovinu gasa, najavio je on, ali je istakao da će biti svakako korisno ako deo novca dobijenog zaduženjem ode i na nabavku dodatnih količina gasa.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare