CINS: Skoro dva miliona evra za MHE povezane sa Nikolom Petrovićem

Ekonomija 02. mar 202113:27 > 13:55 2 komentara
N1

Tokom 2020. godine 120 malih hidroelektrana (MHE) proizvelo je i prodalo državi električnu energiju vrednosti oko 21,5 miliona evra, a najveći deo tog novca dobile su MHE u vlasništvu Elektroprivrede Srbije, objavio je danas Centar za istraživačko novinarstvo, pozivajući se na izveštaj EPS.

Malim hidroelektranama Međuvršje i Ovčar Banja u vlasništvu EPS u 2020. otišlo je najviše novca – 2,8 miliona evra, dok je devet MHE u vlasništvu firmi povezanih sa Nikolom Petrovićem, kumom predsednika Srbije Aleksandra Vučića isplaćeno oko 1,9 miliona evra, piše CINS.

Ostalih 16,9 miliona je isplaćeno za struju dobijenu iz oko 100 MHE.

U odnosu na 2019. godinu vodeći prodavci struje iz MHE beleže smanjenje prihoda, navodi CINS.

Kako je ranije za CINS izjavio jedan od investitora, za vreme vanrednog stanja njima nije isplaćivana puna cena jer je nastupila viša sila po ugovoru sa EPS-om.

Male hidroelektrane Međuvršje i Ovčar Banja, u vlasništvu EPS-a, su i u 2020. dobile najviše novca, ali im je ovog puta isplaćeno oko milion evra manje nego godinu dana pre toga, odnosno oko 2,8 miliona evra.

Poput EPS-a i MHE u vlasništvu firmi povezanih sa Nikolom Petrovićem, kumom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, isplaćeno je manje nego ranije. Njih devet prodajom struje državi ukupno je prihodovalo skoro 1,9 miliona evra, dok je u izveštaju za 2019. ta cifra bila veća za oko 400.000 evra, naveo je CINS.

Ostalih oko 16,9 miliona evra je isplaćeno za struju dobijenu iz oko stotinak elektrana.

Većina MHE čije se vlasništvo dovodi u vezu sa Petrovićem pripada kompaniji Eco Energo Group.

Petrović je u avgustu prošle godine ušao i u posao sa vetroelektranama, kada je postao suvlasnik firme Crni Vrh Power koja planira izgradnju vetroelektrane Crni vrh na teritoriji Žagubice, Bora i Majdanpeka. Upravo je energijom vetra proizvedeno najviše struje iz obnovljivih izvora koji su subvencionisani tokom 2020, nešto više od 60 odsto, dok je iz malih hidroelektrana proizvedeno oko 17 odsto, istakao je CINS.

U Srbiji firme koje se bave MHE imaju status povlašćenih proizvođača struje zbog obećanja države Energetskoj zajednici da će do 2020. godine 27 odsto struje proizvoditi iz obnovljivih izvora. To znači da država električnu energiju proizvedenu radom MHE otkupljuje po višim cenama ne bi li podstakla investitore da ulažu u taj posao.

Stručnjaci poput dekana beogradskog Šumarskog fakulteta Ratka Ristića pak smatraju da one proizvode malo struje nasuprot ekološkoj šteti koju uzrokuju. U mestima na čijim rekama se već nalaze ili se grade MHE građani godinama protestuju zbog štete koju trpi okolina – presušivanje reka, uništavanje vegetacije, ugrožavanje opstanka vodozemaca i slično.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare