Cena dizela u Srbiji „divlja“, iako pada na svetskom tržištu – zbog akcize?

Ekonomija 22. avg 202219:20 > 19:54 48 komentara

Litar evrodizela u Srbiji je, uprkos najnižoj ceni nafte na svetskom tržištu u posledenjih šest meseci, opet poskupeo i dostigao najvišu cenu u regionu. Stručna javnost objašnjava da su akciza i monopolistički položaj NIS na tražištu glavni razlog za to. Građani se pitaju: Može li gorivo da bude jeftinije?

„Spustite cenu građanima Srbije… I zato sam sinoć rekao – u rikverc sa cenama nafte, cene benzina i dizela idu u rikverc, uprkos tome što je cena nafte skočila na svetskom tržištu“, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 6. maja.

Povezane vesti

I ubacili smo u rikverc, ali cena goriva nas od tada gura napred, uprkos tome što cena nafte nije skočila, već pada.

Barel se na svetskom tržištu, za razliku od marta, sada prodaje po ceni nižoj za više od 20 dolara, ali je dizel u Srbiji u tom periodu poskupeo za više od 23 dinara.

Gde je tu logika, zašto je tako? Kažu, srpsko tržište je plitko, nema konkurenciju.

„Kod nas je NIS glavni snabdevač i interesantno je pratiti, benzinska pumpa kad hoće da kupi od NIS-a njegov proizvod, ta razlika je uvek sedam dinara u odnosu na onu cenu koja se petkom promoviše“, kaže za N1 Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca.

Iz finansijskih izveštaja NIS-a vidi se da je u prvoj polovini ove godine profit te kompanije porastao za gotovo 200 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

SSP: Oporezujte NIS

„NIS u svojim izveštajima ne skriva ni razloge povećane profitabilnosti – čak 87.5% ostvarenog rasta profitabilnosti je posledica rasta maloprodajnih cena goriva, dok je kompanija na tržištu trošila zalihe koje su eksploatisane dok je cena sirove nafte bila daleko niža. Ako kompanija plaća ubedljivo najnižu rudnu rentu u regionu, svega tri odsto, onda mora da plati i porez na ovaj ogromni ekstraprofit“, ocenjuje Peđa Mitrović, generalni sekretar SSP.

Pošto su pištolji za točenje goriva namešteni da za još malo okreću cifre naviše, litar evrodizela u Srbiji je 210,5 dinara, a benzina 180. U poređenju sa regionom – najskuplje gorivo trenutno se prodaje na srpskim pumpama, najbliži su nam Hrvati i Slovenci, dok Crnogorci imaju najniže cene.

Cene dizela u regionu (u evrima):

Srbija 1,79

Hrvatska 1,64
Slovenija 1,64
BIH 1,59
Republika Srpska  1,53

Severna Makedonija 1,50
Crna Gora 1,46

Cene benzina u regionu (u evrima):

Srbija 1,53

Hrvatska 1,49
Slovenija 1,49
BIH 1,46
Severna Makedonija 1,44

Republika Srpska 1,40
Crna Gora 1,35

Radosavljević: Poskupljenje dizela je pljačka građana

„Cena dizela je od prošlog petka veća za 3,5 dinara po litru, u trenutku kada su cene nafte na najnižem nivou u proteklih pola godine. Istovremeno, sve ostale zemlje u regionu smanjile su cenu dizela za u proseku 30 dinara u prethodnih mesec dana. Da li država otimanjem od građana puni budžet ili dodatno puni kase naftnih kompanija“, pita potpredsednik SDS, ekonomista Goran Radosavljević.

Srbija ima i ubedljivo najveći raspon između cene dizela i benzina. Ako se zna da su troškovi proizvodnje dizela oko 20 odsto manji, a da je njegov udeo u ukupnoj potrošnji tri puta veći od udela koji ima benzin, pitamo se zašto je dizel toliko skup? Zbog akcize?

„Sve je logično što funkcioniše. Nameti države su takvi da vi ako kupujete gorivo vi ste najlakši plen za finansiranje budžeta. Može za potrošače da to izgleda neprihvatljivo i da nije fer jer je u čitavom regionu to gorivo jeftinije, ali to ne pogađa mnogo vlasti“, smatra profesor Tehnološkog fakulteta Petar Đukić.

A predsednik je govoreći o aktuelnim problemima u državi, onako usput pomenuo i to da, zbog šestog paketa sankcija EU, Srbija od 1. novembra neće moći da se snabdeva sirovom naftom iz Rusije. Sudeći prema količinima koje stižu iz Moskve, prema objašnjenju nadležnog ministarstva, ne bi trebalo da bude problema sa pronalaženjem zamene.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare