Kriza u modnoj industriji zbog korone, kompanije se prilagođavaju uslovima

Ekonomija 30. nov 202016:55 > 17:03
Rojters

Pandemija je dovela modnu industriju u krizu i predviđa se da će globalna prodaja za 2020. opasti i do 30 odsto. Kako bi opstale, pojedine kompanije u modnoj industriji prilagođavaju se najnovijim trendovima.

Drugi talas epidemije koronavirusa, koji se širi Evropom, dovodi u pitanje opstanak modne industrije, čija sudbina „visi o koncu“. Nakon tradije duge 100 godina, poznata estonska modna kompanija „Baltika Group“, odlučila je da prekine proizvodnju muških odela i preusmeri se na linije za žene

„Brzina je deo naše strategije. Moramo se odreći muške linije jer poenta je da nam nije bila profitabilna. Moramo da promenimo nešto, da modernizujemo naše linije, a ovo je sada idealna prilika za to. Ljudi sada rade od kuće, u ležernijim varijantama i njima je potrebna neka opuštena garderoba“, kaže Flavio Perini, direktor „Baltika Group“.

„Baltika Group“, kompanija koja ima 128 prodavnica u 9 zemalja i poseduje brendove poput Montona i Baltmana, od početka epidemije teško prodaje mušku garderobu. A kako bi izbegli bankrot, preusmerili su svoje poslovanje.

Kineska odevna industrija prešla je na onlajn striming prodaju garderobe, usled smanjene tradicionalne prodaje zbog pandemije koronavirusa.

„Prodaja preko lajv striminga ili prenosa uživo, zabeležila je međugodišnji rast za 300 odsto, a promet je dostigao oko 457 miliona američkih dolara. U ovom hladnom periodu tako se najviše prodaju jakne, čak pet do šest puta više nego u istom razdoblju prethodne godine“, navodi Lu Kang iz „Tianxing live-streaming“ organizacije.

Modna industrija u najvećoj meri zavisi od fizičke direktne maloprodaje. I pored online prodaje, koja je rapidno skočila tokom pandemije, više od 80 odsto transakcija i dalje se događa u prodavnicama.

Na početku epidemije stručnjaci su upozoravali da je rizično na milione radnih mesta u modnoj industriji kao i da se očekuje pad prodaje za oko 30 odsto.