Pejović (DRI): Revizije sprovedene u 2019. omogućile znatne uštede

Ekonomija 27. nov 202016:09 > 16:13
N1

Revizije sprovedene u Srbiji 2019. omogućile su uštedu od 168,6 miliona dinara, od čega je 36,1 million dinara bilo povećenje prihoda, a 132,5 miliona dinara smanjenje rashoda, izjavio je predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Srbije i generalni državni revizor Duško Pejović.

„Izvršeno je i usklađivanje poslovanja sa propisima za više od 103 miliona dinara i evidentirana je imovina u iznosu većem od 510 milijardi dinara“, kazao je Pejović agenciji Beta.

Prema njegovim rečima, DRI je u izveštajima o reviziji subjektima dala 1.970 preporuka, kako bi greške i nepravilnosti, uočene tokom sprovođenja revizije, bile otklonjene.

U izveštajima o reviziji finansijskih izveštaja data je 1.221 preporuka, u izveštajima o reviziji finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja dato je 100 preporuka, u izveštajima o reviziji pravilnosti poslovanja 420, a u izveštajima o reviziji svrsishodnosti poslovanja 229 preporuka.

On je podsetio da je DRI tu, da u ime i za račun Skupštine Srbije, kojoj i odgovara za svoj rad, vrši eksterni nadzor nad javnim finansijama. „DRI predstavlja jednu od ključnih karika u sistemu finansijske odgovornosti u državi, jer brine da se javnim sredstvima i imovinom upravlja na finansijski stabilan način. DRI je najviši organ revizije javnih sredstava u Srbiji i nadležna je za reviziju oko 11.000 direktnih i indirektnih korisnika budžetskih sredstava i drugih korisnika javnih sredstava, čime pomaže državi da mudro upravlja i na bolji način koristi resurse“, kazao je Pejović.

Precizirao je da DRI sprovodi reviziju finansijskih izveštaja, reviziju pravilnosti poslovanja i reviziju svrsishodnosti poslovanja, čime može da sagleda kako posluje celokupni javni sektor. Pejović je objasnio da sprovođenje revizije svrsishodnosti poslovanja ukazuje na uzroke koji dovode do nepravilnosti, a da potom DRI predlaže promene u sistemu, utiče na transparentnost trošenja javnih sredstava, kao i na povećanje odgovornosti u javnom sektoru, čime se omogućava dobro upravljanje u javnom sektoru.

Podsetio je da je DRI donela Strateški plan za period 2019 – 2023. godine koji je prvi put eksterno orijentisan, prvenstveno prema subjektima revizije i njihovim potrebama. „Izmenili smo i organizacionu strukturu, šest puta smo povećali broj revizija svrsishodnosti poslovanja i razdvojili smo reviziju finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja. U prethodne dve godine omogućili svim zainteresovanim stranama da saznaju šta se to dešava nakon završene revizije“, rekao je Pejović.

Kako je objasnio, ranije su zainteresovane strane imale informaciju o sprovedenim revizijama, utvrđenim nepravilnostima, odnosno, mogle su saznati šta je utvrđeno u revizijama, kakvo je poslovanje subjekata revizije i šta je DRI preporučila, a sada, već drugu godinu zaredom, može se saznati šta su subjekti revizije preduzeli, da li su njihovi Odazivni izveštaji verodostojni.

„Naime, subjekti revizije nam nakon završene revizije u roku do 90 dana podnose Odazivni izveštaj – Izveštaj o otklanjanju otkrivenih nepravilnost i nesvrsishodnosti i mi te izveštaje objavljujemo na našem sajtu. Na našem sajtu objavljujemo i Poslerevizione izveštaje“, naveo je predsednik DRI.

U ovim izveštajima, kako je dodao, DRI ocenjuje da li su mere koje su subjekti revizije preduzeli zadovoljavajuće i da li se krši obaveza dobrog poslovanja. „Ovo znači da sada sve zainteresovane strane mogu znati šta je DRI utvrdila, šta su subjekti revizije preduzeli povodom toga i da li DRI smatra da je to zadovoljavajuće. Podatke iz odazivnih izveštaja koristimo i za praćenje preporuka“, rekao je Pejović, navodeći da se praćenje preporuka ne završava objavljivanjem poslerevizionog izveštaja, jer DRI i dalje nastavlja periodično da prati podatke od subjekata revizije o postupanju po preporukama.

Ukazao je da izveštaji o reviziji ostvaruju uticaj na javnu upravu kroz otkrivanje i objavljivanje nepravilnosti i nesvrsishodnosti, a kroz njihovo otklanjanje i izvršenje preporuka značajno se utiče na poboljšanje njenog funkcionisanja. „Кada se otkrivene nepravilnosti otklone, sprovode se unapređenja u finansijskim sistemima i procesima, kao i u ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti javnih usluga“, naveo je Pejović.

Smatra da su nalazi, zaključci i preporuke iz izveštaja o reviziji dragoceni podsticaj ne samo za otklanjanje otkrivenih nepravilnosti i nesvrsishodnosti, već i za unapređenje planiranja i izvršenja budžeta, a posebno unapređenje rada i sistema javne uprave u celini.

Praćenjem sprovođenja preporuka DRI se, dodao je, postiže veća efektivnost u radu, stvara se bolja osnova za dalje planiranje u javnom sektoru i pomaže izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. „Naši izveštaji pomažu da rukovodioci u javnom sektoru budu odgovorniji, a izveštaji mogu uticati i na to kako se usluge koncipiraju i pružaju građanima, poput naplate učešća u vrtićima, obračuna cene u toplanama“, kazao je predsednik DRI.

Podsetio je da je DRI izveštavao o povećanju prihoda, smanjivanju rashoda, povećanju finansijske discipline, smanjenju preuzimanja obaveza preko odobrenih aproprijacija, unapređenju finansijskog upravljanja i interne kontrole, vrednosti popisane imovine i obaveza, izvršenom usaglašavanju sa kupcima i dobavljačima, pravilnom evidentiranju i izveštavanju.

„Izveštaj EK ukazuje na napredak u oblasti eksterne revizije“

Pejović je kazao i da je podrška EU značajna za DRI, jer promoviše reformu nacionalnih sistema upravljanja radi poboljšanja upravljačke odgovornosti, dobrog finansijskog upravljanja prihodima i rashodima i eksterne revizije javnih sredstava. „Pravilno upravljanje javnim finansijama je od velikog značaja za proces evropskih integracija i povezano je sa većim brojem pregovaračkih poglavlja. DRI direktno učestvuje u Poglavlju 32 – Finansijska kontrola, koje je inače i prvo pregovaračko poglavlje koje je Srbija otvorila u okviru procesa pristupanja EU.

Izveštaj Evropske komisije o napretku za 2020. godinu konstatuje ostvareni dobar napredak, kako u Poglavlju 32, tako i u oblasti eksterne revizije“, naglasio je on.

Merilo za zatvaranje Poglavlja 32, kada je reč o eksternoj reviziji, podrazumeva, kako je precizirao, da DRI primenjuje standarde Međunarodne organizacije vrhovnih revizorskih institucija (INTOSAI), obezbedi finansijsku, funkcionalnu i institucionalnu nezavisnosti, sprovodi revizije finansijskih izveštaja i revizije svrsishodnosti, kao i da poseduje dovoljno administrativnih kapaciteta.

Istakao je i da je u izveštajima EU konstantovano kontinuirano poboljšanje kvaliteta rada DRI, značajno povećanje kapaciteta za reviziju, transparentnost izveštavanja, povećanje uticaja kroz unapređenu saradnju sa zainteresovanim stranama, a posebno je naglašen napredak u reviziji svrsishodnosti poslovanja.

„Uz podršku EU, DRI je do sada sprovela dva projekta čiji su rezultati pored ostalog razvijene i testirane metodologije revizije sa sveobuhvatnim priručnicima koji su u potpunosti usklađeni sa međunarodnim standardima, kao i metodologija i priručnici za kontrolu kvaliteta i uveravanje u kvalitet, te obuke za njihovo korišćenje“, rekao je Pejović.

EU pomaže DRI kako bi ova važna institucija unapredila svoj rad i kako bi se Srbija približila evropskim standardima u ovoj oblasti.

Do sada je EU podržala rad DRI preko edukativnih procesa za izradu metodologija, sprovođenje obuka, organizaciju studijskih poseta, konsultacije i razmene stručnih mišljenja sa kolegama iz EU sa više od 1,7 miliona evra, a planiraju se projekti i u narednom periodu. Upravljanje javnim finansijama deo je reforme javne uprave koja se u Srbiji sprovodi uz podršku EU, a glavni koordinator procesa ove reforme je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.