Tomić (Procredit banka): Digitalna platforma omogućava klijentima sve usluge

Ekonomija 26. nov 202016:20 > 16:32
N1

Epidemija koronavirusa uticala je na promene u velikom broju sektora. O tome kako je uticala na bankarski sektor i kako su klijentima olakšane bankarske usluge, za Infobiz objasnio je Nemanja Tomić iz Procredit banke.

N1: Ako pričamo o poslednjih nekoliko meseci, šta se promenilo u odnosu prema klijentima?

Tomić: Ono što je epidemija sigurno donela je promena poslovnog konteksta u kojem obavljaju delatnosti svi poslovni subjekti i imperativ u svakom odnosu je zaštita zdravlja ljudi. Ono što naša platforma nama omogućava je da klijentima omogućimo da uopšte ne dolaze u banke, jer sam dolazak u banku, u zatvorenom prostoru gde boravi više ljudi, nemogućnost da se taj prostor provetrava, kao i čest kontakt sa zaposlenima koji sede na svom radnom mestu, gde dolaze klijenti, imaju neku interakciju, nosi objektivnu mogućnost za prenos virusa. Ono što digitalna platforma omogućava je da klijenti sve usluge mogu da odrade iz svog doma što prethodne rizike potpuno isključuje.

N1:Koje usluge ProCredit banke su postale online u ovom periodu i kako su se vaši klijenti tome prilagodili?

Tomić: Ono što je zaokružilo taj proces ove godine jeste video identifikacija, koji koristimo za nuđenje raznih bankarskih usluga klijentima. Ono što su klijenti ranije morali da urade je da dođu u banku, da potpišu nešto, a sada pomoću tehnologije, mi smo u mogućnosti da putem jednog ovakvog video razgovora identifikujemo klijenta, da on prođe nekoliko koraka na našem sajtu, prođe kroz postupak video identifiacije koji traje desetak minuta i onda svu potrebnu dokumentaciju potpiše kroz svoju aplikaciju elektronskog bankarastva. Ono što se sjajno nastavilo na to je usluga štednje ovim putem. Klijenti koji imaju potrebu da štede mogu tu uslugu da odrade putem video identifikacije, bez da dolaze u banku i fizički polože taj novac. Za tu uslugu je konkretno veliko interesovanje, s obzirom na to da je način na koji uslužujemo klijente jedinstven, bez obzira na to da li klijent ima neki veći iznos koji bi odvojio za štednju ili da li klijent želi da stekne navike štednje i taj novac stavlja sa strane, redovnom nekom dinamikom, pa i da taj novac podižu neće imati bilo kakve gubitke u kamati i to je jedna je od pogodnosti koje našu štednju stavljaju u vrh.  

N1:Šta su po vašem mišljenju najveće prednosti online bankarstva?

Tomić: Mi smo sa izgradnjom digitalne platforme počeli pre pet godina jer smo odličili da u sam centar usluga stavimo klijenta. Ono što klijenti najmanje vole jeste dolazak u banku. Ono što klijenti najčešće žele da urade traje nekoliko minuta i tu je osnovna razlika između digitalnog i tradicionalnog bankarstva – klijentu su olakšane sve usluge. Ono što je važno naglasiti je još važno naglasiti jesu cenovne prednosti za klijente koji se odluče za digitalno bankarstvo, jer banke koje se odluče na to imaju manje troškove održavanja, isključuje mogućnost da banke imaju veliku mreže i troškove, pa samim tim te usuge se prenose na klijente. To se oseti na primer na dozvoljenom minusu, koji je jedna od najpopularnijih usluga u Srbiji, u Procredit banci zahvaljujući ovom konceptu, ta usluga dođe sa svega devet odsto, a to je gotovo tri puta manje od bankarskog proseka.  

N1:Da li je će period posle korone biti period bez redova u bankama i da li to na neki način znači nestanak poslovnica, barem onakvih na koje smo svi navikli?

Tomić: Sasvim sigurno je da se sektor kreće u tom pravcu i ono pto vidimo je da je korišćenje kartica u porastu, ali da bi banke u potpunosti promenile način poslovanja za to je potrebno vreme. Nama je trebalo pet godina da pređemo od konvencionalne do direktne banke i da na taj način postanemo jedina bankarska institucija koja pruža uslugu svim klijentima na ovaj način.