UTAS i ANTAS: Subvencije turističkim agencijama protraćen novac

Ekonomija 21. nov 202011:06 > 11:09
N1

Udruženje turističkih agencija Srbije (UTAS) i Asocijacija nezavisnih turističkih agencija Srbije (ANTAS) ocenili su da su subvencije turističkim agencijama za kupljene polise osiguranja "protraćen novac svih građana" jer to ne pomaže agencijama da prežive i sačuvaju radna mesta, niti čuva novac putnika u slučaju da agencije bankrotiraju.

„Ova mera naročito ne pomaže manjim i srednjim agencijama, čije je poslovanje najviše ugroženo“, naglašeno je u zajedničkom saopštenju UTAS i ANTAS.

Oko 95 odsto agencija od osiguravajućih kompanija još nije dobilo ponudu za ugovaranje nove polise od insolventnosti, pa neće moći ni konkurisati za tu vrstu pomoći, dok su posredničke agencije potpuno izostavljene, navode UTAS i ANTAS.

Praksa je, kako se ističe, pokazala da aktuelne polise od insolventnosti ne obezbeđuju potpunu isplatu štete u slučaju bankrota agencije, jer su polise limitirane, a pogotovo od marta proglašenjem pandemije pa do današnjeg dana po uslovima osiguranja polise se ne mogu aktivirati upravo zbog pandemije i državnih mera.

Stav udruženja UTAS i ANTAS je da bi sredstva putnika bila potpuno zaštićena individualnim polisama osiguranja, kao i u nekim zemljama Evropske unije.

Udruženja su najavila da pripremaju kompletno rešenje koje će uskoro predstaviti resornom ministarstvu, osiguravačima i drugim zainteresovanim stranama i pozvala Ministarstvo trgovine i turizma da „sagleda i uvaži predloge turističkih agencija jer dolaze iz realnog sektora i nude realna rešenja“.

Turističke agencije nisu dobile sektorsku pomoć u okviru pomoći čitavom resoru turizma iako mesecima unazad posluju sa gubicima većim od 90 odsto, naglašavaju UTAS i ANATS i ističu da će subvencije za kupljene polise „iskoristiti izuzetno mali broj agencija i to mahom velike agencije“.

Asocijacije turističkih agencija ističu i da je „pomoć zakasnila u velikoj meri, a kasne i obećani krediti za likvidnost iz Fonda za razvoj koji bi pomogli da se prebrodi period do normalizacije poslovanja“ u turizmu.