Miletić: Za vreme pandemije najugroženiji medicinski radnici i radnice

Ekonomija 06. nov 202013:30 > 13:37
Tanjug/ Sava Radovanović

Radna prava su odavno pogažena, a pandemija je to samo ogolila i učinila da stvarni problemi postanu vidljiviji, izjavio je urednik portala "Mašina" Marko Miletić.

On je govorio o društvenim posledicama korone i podsetio da je zaštita na radu uvek bila problem, naročito u građavinarstvu, ali se u pandemiji jasno vidi da su najugroženiji medicinski radnici i radnice.

Miletić je podsetio da su i sami medicinski radnici u više navrata ukazivali na nedostatak zaštitnih sredstava, probleme sa radnim uslovima i materijalnim stanjem.

Kako je predočio, zbog toga su medicinari štrajkovali u Sarajevu i Prištini, i protestovali u Novom Pazaru, a pokrenuta je i „dosta široka“ peticija „Ujedinjeni protiv kovida“.

Prema Miletićevoj oceni, ni Vlada, ni Krizni štab, nisu imali sluha da se zaustavi proizvodnja u trenucima kada je bilo mnogo zaraženih u proizvodnim pogonima, a bilo je slučajeva i da su radnici izloženi „represiji, u smislu privođenja i sudskih i disciplinskih postupaka“.

Prema njegovom viđenju, posebno teška situacija je bila je u kompaniji „Magma siting“ iz Odžaka, u kojoj su radnici otpočeli štrajk upozorenja „nakon što je šest njihovih kolega umrlo od kovida“.

Svi su, kako je ilustrovao, mogli da vide slike premorenih medicinskih sestara i doktora, kojima je, osim toga,“iz etičkih i radno-pravnih razloga“ teško da ostvare pravo na odmor i bolovanje tokom pandemije.

Miletić je dodao i da bi se trebalo setiti „nevidljivih“ radnika i radnica i pomenuo skupljače sekundarnih sirovina koji nemaju nikakvu institucionalnu zaštitu.

Upitan o tome da li se tokom pandemije plate isplaćuju redovno, Miletić je konstatovao da je „Vlada uradila ono što uvek radi – javni novac je dala privredi“.

On smatra da to nije bila pomoć radnicima i radnicima, ali priznaje da je ta pomoć ipak nekim ljudima omogućila da imaju „koliko-toliko redovne prihode“ tokom nekoliko meseci.

„Već sad možemo da vidimo da je to značilo ispražnjenu javnu kasu i ispražnjene kase lokalnih budžeta, što sada pokušavaju da nadomeste uvođenjem novih poreza, kao što je oporezivanje ljudi koji rade putem interneta, ali i inovativnim stvarima, kao što je oporezivanje kokošinjaca i drugih pomoćnih zgrada“, rekao je Miletić.

On je predvideo da će upravo to pogoditi najugroženije i naveo da će Vlada „na duže staze uzimati ono što je dala“.