Turistički radnici očajni zbog krize, kažu – nadležni im ne odgovaraju na dopise

Ekonomija 01. nov 202017:33 > 19:23
N1

Udruženja zaposlenih u turizmu procenila su da je danas više hiljada radnika u tom sektoru ostalo bez posla zbog problema uzrokovanih pandemijom koronavirusa. Apeluju na nadležne da što pre pronađu rešenje i traže hitan prijam kod nove ministarke trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjane Matić. Iz Ministarstva podsećaju da su već preduzeli određene mere i uveravaju da nastoje da pomognu u prevazilaženju krize.

Prema analizi koju su sprovele asocijacije turističkih agencija, oko 4.000 radnika trebalo bi da je danas primilo nazad svoje radne knjižice. Njihovi predstavnici kažu da na taj scenario upozoravaju od maja.

Jedan od vlasnika agencija koji je primoran da zaposlene pošalje na biro rada je i sam potpredsednik Udruženja turističkih agencija Srbije.

„Tržni centri su bili zatvoreni za vreme vanrednog stanja, kao i moja poslovnica koja se nalazila u tržnom centru u Makedonskoj. Kada smo mogli da uđemo u lokale dočekali su nas svi računi, koje je takođe trebalo platiti, bez obzira što u tržne centre nismo mogli da uđemo, a kamoli u naše lokale. Otpustiću radnike i sebe, jednostavno, smanjenje troškova firme mi je prioritet u ovom trenutku“, kaže Dragan Kačar.

Pomoć koju je država pružila, koliko god dobrodošla, nije bila dovoljna i dugoročna, konstatuju u Nacionalnoj asocijaciji turističkih organizacija Srbije.

„Vi ste dobili pomoć od tri minimalna lična dohotka, za to vreme ste trebali isplatiti još tri minimalna lična dohotka i šest meseci doprinosa koji dolaze na naplatu od 1. januara. Kao što rekoh, likvidnosti nemamo, novca nema, posla nema. Na žalost, i ovaj ostatak radnika koji je ostao u ovom trenutku u turističkim agencijama možemo očekivati da prestane da radi do Nove godine“, ocenjuje Aleksandar Seničić.

POVEZANE VESTI

Posebno velik problem za agencije predstavljaju bankarske garancije neophodne za licenciranje, a koje su navode najveće u Evropi, kao i polise osiguranja bez kojih se ne može zakonito poslovati, a koje su, kako ocenjuju – abnormalno skupe. Određuju se po kategorijama, pa najniža mora da plati fiksnu cenu za do 1.000 putnika, odnosno oko 8.000 evra.

„Šta nam se sve dešava sa kovidom-19, znači mi sigurno nećemo moći još par meseci da radimo, a plaćaćemo te neke polise, a nećemo imati putnike. Ne znam onda čemu te polise na taj način“, navodi Gordana Prodić iz Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije.

Iz Ministarstva turizma stiže odgovor da razumeju ozbiljnost situacije, te da nastoje da u skladu sa mogućnostima pronađu rešenje. Što se polisa tiče, to je isključivo stvar poslovnog odnosa između osiguravača i organizatora putovanja, a iako je svima cilj opstanak delatnosti isto je važno da putnici putuju preko pouzdanih agencija, dodaju u ministarstvu.

„Takođe, ne treba zaboraviti i da je na predlog Ministarstva, Vlada usvojila Uredbu o ponudi zamenskog putovanja za putovanje koje je otkazano ili nije realizovano usled bolesti kovid-19 i na taj način je sprečila bankrot turističkih agencija i otpuštanje njihovih zaposlenih još u martu 2020. godine“, kažu u ministarstvu.

Predstavnici agencija kažu – da bi preživeli, neophodna je sektorska pomoć u vidu finansijske, bespovratne injekcije, jednostavnija i brža procedura dobijanja kredita za razvoj, otpisi poreza i doprinosa za prve dve ture pomoći koje su sprovedene do sad, kao i izmena pravilnika o obaveznim garancijama.

Nadaju se da će o tome uskoro razgovarati sa nadležnima, koji im, žale se, do sada najčešće nisu odgovarali na dopise.