Nasledniku goli zidovi – država koristila "Splendid" 70 godina, jednom renoviran

Ekonomija 29. okt 202018:47 > 18:48
N1

Prva aukcijska prodaja zgrade bivšeg hotela "Splendid" u organizaciji naslednika vlasnika završena je neuspešno - jer zainteresovanih za predratno zdanje u strogom centru grada nije bilo. Budućnost nekada luksuznog hotela, koji je pre tri godine restitucijom konačno vraćen naslednicima nekadašnjih vlasnika, tako je i dalje neizvesna.

POVEZANE VESTI

 Predratna petospatnica nadomak Starog dvora i nedaleko od Narodne skupštine, nekada je slovila za jedan od najprestižnijih beogradskih hotela. Danas katanac na vratima čuva tek gole zidove, prašinu i uspomene.

„Tu je bila recepcija, i tu su bile neke kancelarije, tu je nekada bio restoran“, navodi Miodrag Erac, naslednik vlasnika hotela Splendid.

N1: Ovde je bio lift?

Erac: „Jeste, lift je bio od početka, hotel je imao svoje grejanje, etažno, to je tada bilo, znači raijatori su bili u svim sobama u hotelu, građen je moderno, sa armiranim betonom između spratova što tada 1923. kada je otvoren nije bio slučaj…“

Te 1923. godine hotel su podigli čuveni beogradski krojači – Trifun Jovanović i Miodragov pradeda Života Lazarević, a 25 godina kasnije, investicija podignuta životnom ušteđevinom im je oduzeta, u procesu nacionalizacije.

„Taj dan su došli troje ljudi, u kožnim mantilima, rekli su ovo je sada nacionalizovano, da li ima neko ko je član Saveza komunista ko radi u hotelu… Tu je tu jedan portir koji je radio i koji je bio član Saveza komunista i njega su imenovali za direktora, a ovi stari vlasnici su izbačeni, sve je uzeto“, navodi Erac.

Ostali su im vlasnički papiri, koje su prenosili sa kolena na koleno. Nada da će od njih imati neke vajde, ukazala se posle petooktobarskih promena. „Tu je bilo neke pompe oko svega toga – da će se konačno ispraviti neke nepravde“, priseća se Erac.

Na šansu da im se vrati oduzeto čekali su još 11 godina – kada je konačno donet Zakon o restituciji. Miodrag Erac je zahtev za povraćaj imovine podneo među prvima.

Rešenje o vraćanju hotela dobio je 2012. godine, ali je, zbog komplikovanih pravnih procedura i međusobnih tužbi sa Ministarstvom finansija, ključ u ruke dobio tek pet godina kasnije.

„Da je to vraćeno nekada ranije, to bi bilo sve drugačije. Neko je ovo koristio 70 godina, za tih 70 godina nije dao ništa ljudima“, ističe naslednik.

Za 70 godina, koliko je bio u vlasnišvu države, hotel je renovinan samo jednom – 1972. godine. Državne pare u zgradu su uložene i posle predsedničkih izbora 2017. godine, kada su svi prozori sa pogledom na Predsedništvo i Skupštinu grada –  zazidani.