Turističke agencije ostaju bez polisa jer su "previše rizične" za osiguravače

Ekonomija 30. sep 202017:42 > 18:07
Privatna arhiva

Osiguravajuća društva ne žele više da osiguravaju turističke agencije, ocenjujući da se radi o prevelikom riziku za koji trenutno nije moguće obezbediti reosiguranje, rekli su za portal N1 u Udruženju osiguravača Srbije. Podsetimo, turističkim agencijama u četvrtak ističu polise od insolventnosti, bez kojih im licence za organizatore putovanja mogu biti oduzete.

U Udruženju osiguravača napominju da je reč o poslu koji nije atraktivan i isplativ za osiguravače, što se, kako kažu, vidi iz činjenice da se time bavilo svega nekoliko društava za osiguranje. Napominju i da turističke agencije u najvećem delu nisu platile osiguravačima premiju osiguranja za trenutno važeće polise, praktično od početka krize izazvane koronavirusom.

“Ne postoji nikakva zajednička odluka ili dogovor osiguravača da iz tog posla izađu, već se radi o pojedinačnim odlukama konkretnih društava koja se ovim poslom bave”, navode u Udruženju i dodaju da su turističke agencije i društva za osiguranje partneri u poslu izdavanja garancija putovanja duže od jedne decenije.

N1

U rešavanje spora između osiguravajućih kuća i turističkih agencija uključiće se i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, koje razmatra i pitanje bankarskih garancija, kao modela za obezbeđivanje garancija putovanja prilikom sklapanja turističkih aranžmana.

„Sasvim je neuobičajeno da osiguravajuće kuće tri dana pre isteka roka važenja aktuelnih licenci, naprasno obaveste agencije da neće pružati tu vrstu usluge, pravdajući to velikim stepenom rizika. Suština jeste da osiguravajuće kuće rade procenu rizika za svaku pojedinačnu agenciju i da posluju sa onim agencijama za koje procene da su stabilne i solventne“, izjavio je odlazeći ministar Rasim Ljajić, dodajući da Ministarstvo neće oduzimati licence agencijama, jer očekuje da se taj problem reši u narednih sedam do deset dana.