Pad spoljnotrgovinske razmene i industrijske proizvodnje u Srbiji u 2020. godini

Ekonomija 30. sep 202012:50 > 13:07
N1

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije od januara do kraja avgusta ove godine iznosila je 25,08 milijardi evra, što je pad od sedam odsto u odnosu na isti period 2019. godine, saopštio je Republički zavod za statistiku. Što se industrijske proizvodnje tiče, ona je u avgustu ove godine bila za 4,2 odsto veća nego istog meseca prošle godine, a u odnosu na prosek 2019. godine bila je manja za 0,4 procenta.

Izvezeno je robe u vrednosti 10,62 milijarde evra – za 7,6 odsto manje nego prošle godine, a uvezeno za 14,46 milijardi evra, što je smanjenje od 6,5 odsto.

Deficit iznosi 3,84 milijarde evra i za 3,2 odsto je manji u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Pokrivenost uvoza izvozom je 73,5 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 74,3 odsto.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 60,6 odsto ukupne razmene. Glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije u izvozu bili su Nemačka, Italija, BiH, Rumunija i Rusija, a u uvozu Nemačka, Kina, Italija, Rusija i Madjarska.

Blagi pad industrijske proizvodnje

Industrijska proizvodnja u periodu januar-avgust ove godine, u poređenju sa istim periodom 2019, bila je manja za 0,7 odsto.

U avgustu je u odnosu na isti mesec prošle godine rast zabeležen u sektorima snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija (11,2 odsto), prerađivačkoj industriji (tri odsto) i rudarstvu (1,8 odsto).

Po namenskim grupama industrijske proizvodnje u avgustu ove godine, u odnosu na isti mesec prethodne, porasla je proizvodnja kapitalnih proizvoda (11,3 odsto), trajnih proizvoda za široku potrošnju (7,9 odsto), intermedijarnih proizvoda, osim energije (6,6 odsto), netrajnih proizvoda za široku potrošnju (2,2 odsto) i energije (1,4 odsto).

Obim industrijske proizvodnje u avgustu ove, u odnosu na avgust prošle godine, imao je rast u 13 oblasti koje učestvuju u strukturi industrijske proizvodnje sa 52 odsto, a pad je bio u 16 oblasti koje učestvuju u strukturi industrijske proizvodnje sa 48 odsto.

Najveći uticaj na rast industrijske proizvodnje u avgustu ove godine, u odnosu na isti mesec lane, imale su proizvodnje električne energije, metalnih proizvoda osim mašina, odevnih predmeta, osnovnih metala i hemikalija i hemijskih proizvoda.

Proizvodnja malih preduzeća, s manje od 50 zaposlenih manji, koja nisu obuhvaćena redovnim statističkim istraživanjem, prati se na uzorku iz sektora prerađivačke industrije.

Kada se uključi ocena industrijske proizvodnje malih preduzeća iz tog uzorka, industrijska proizvodnja u avgustu 2020. godine, u odnosu na prosek 2019. godine, kod ukupne industrijske proizvodnje bila je manja za 0,8 odsto, a kod prerađivačke industrije bila je manja za 1,1 procenat.