DW: Novi problemi u nemačkoj mesnoj industriji

Ekonomija 23. sep 202016:06 > 16:10
Shutterstock

Nakon brojnih skandala u mesnoj industriji, nemački ministar rada Hubertus Hajl insistira na temeljnim reformama. Ali malo toga se menja. Sada je i policija uzela stvar u svoje ruke, piše DW.

Policija je u nekoliko nemačkih pokrajina izvršila pretrese u pogonima za preradu mesa zbog sumnje u ilegalno zapošljavanje radnika s istoka Evrope. Na meti racije nalaze se dve firme za posredovanje u angažovanju radnika za koje se sumnja da su ljudima iz istočnoevropskih zemalja, poput Ukrajine, izdavali lažna dokumenta kojima su ih prikazivali kao državljane istočnoevropskih EU-zemalja, poput Rumunije, piše DW.

U centru pažnje istrage nalazi se deset osoba, među kojima su državljani Nemačke, Poljske i Ukrajine. Racija je bila fokusirana na dva velika pogona za preradu mesa u pokrajinama Saksonija Anhalt i Donja Saksonija. Nadležno državno tužilaštvo nije htelo da navede o kojim firmama se radi.

Povod za racije je sve češća pojava lažnih ličnih dokumenata s kojima se pogranična policija u Nemačkoj učestalo susreće. Zato je formiran interventni tim koji će se baviti tim problemom. Taj tim je i pokrenuo današnje racije.

Leglo širenja koronavirusa

Tokom korona-krize u centru pažnje javnosti našli su se neljudski radni uslovi u mesno-prerađivačkoj industriji u Nemačkoj. Zbog velikih propusta i nepridržavanja higijenskih mera, u pogonu najvećeg nemačkog prerađivača mesa, firmi Tenis – a zbog čega je pre nekoliko meseci u pogonima došlo do naglog izbijanja zaraze – protiv vlasnika te kompanije vodi se istraga.

Nemačka mesna industrija već godinama naveliko preko kompanija za posredovanje radnika, zapošljava ljude iz istočne Evrope koji imaju mnogo manju satnicu od nemačkih kolega koji obavljaju isti posao, a po pravilu žive u lošim i skučenim stanovima, što je pogodovalo širenju zaraze.

Niz skandala bio je povod da nemačka vlada pokrene reforme postojećih zakona o zapošljavanju radnika preko firmi za posredovanje radne snage. Zakon bi ubuduće mesnoj industriji zabranjivao zapošljavanje radnika preko spoljnih firmi. Isto tako bi trebalo da budu i poboljšani standardi kada je reč o smeštaju radnika. Mesna industrija se oštro protivi tom zakonu koji bi na snagu trebalo da stupi početkom sledeće godine, navodeći da će to poskupeti proizvodnju i podići cene mesa u nemačkim prodavnicama.