Kasne rešenja za porez, ali svoju neažurnost država ne prašta

Ekonomija 17. avg 202018:34 > 18:40
N1

Rok za plaćanje poreza na imovinu za treći kvartal istekao je prošle nedelje, a na adrese mnogih građana u gradovima širom zemlje - i dalje nema rešenja sa podacima o tome koliko taj porez iznosi. Da li će vlasnici kuća i stanova zbog neažurnosti sistema snositi posledice i da li će plaćati kamatu ako porez ne uplate i bez rešenja? Poreska uprava kaže da za porez na imovinu nije nadležna, te da sva pitanja treba usmeriti ka Lokalnoj poreskoj administraciji, odakle nema odgovora na pitanja N1.

Komplikovana matematička jednačina sa više nepoznatih za mnoge građane u Srbiji bila bi lakši zadatak od rešavanja zagonetke: koliko iznosi njihov porez na imovinu?

Iako je 14. avgusta istekao rok za plaćanje poreza za treći kvartal – rešenja kasne. To se ne dešava prvi put, kažu stručnjaci i građane savetuju da uplatnice ispune po prošlogodišnjem obračunu.

POVEZANE VESTI

„Svakako građani kada nemaju rešenja – to je neko opšte pravilo sa porezima – kada nemate novo rešenje uvek plaćate po starom. Jer, dokle god nemate novo rešenje, vi praktično nemate novo zaduženje, a ako dođe novo uvećano, tek od tada vam kreće obaveza i tek tada ćete plaćati tu dodatnu razliku. Do tada uvek plaćate po starom, dokle god ne dođe novo – držite se starog, to vam je jedina stvar“, poručuje Milan Trbojević, poreski savetnik.

Ko je odgovoran za neažuran sistem i zbog čega rešenja kasne?

Iz Ministarstva finansija odgovor glasi da oni nisu nadležni za porez na imovinu. Po istom principu odgovara i Poreska uprava – porez na imovinu nije njihova nadležnost. Upućuju na Lokalne poreske administracije, ali kao što nema rešenja – nema ni odgovora na pitanja N1.

Ranije su iz Sekretarijata za javne prihode Grada Beograda naveli da je obračun u prestonici izvršen sukcesivno i da će svi dobiti rešenja do kraja meseca.

„Nakon donošenja rešenja o saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije, vrši se izdvajanje obveznika kojima se rešenje dostavlja u elektronskom obliku, u elektronski sandučić, preko Portala eUprava. Preostala rešenja se daju na štampu i dalje na distribuciju putem pošte. Postupak dostave je u toku i očekuje se da će do kraja meseca svi građani dobiti svoja poreska rešenja“, naveo je za portal N1 Sekretarijat za javne prihode Grada Beograda.

Ali, ukoliko obveznik ne uplati porez u zadatom roku, zakon jasno kaže: kreće obračunavanje kamate. Stručnjaci upozoravaju da postoji mogućnost i da poreski obveznici budu kažnjeni ako ratu poreza ne plate.

„Što se tiče kamata, one dospevaju ukoliko ne platite u roku od 45 dana – odnosno u onim rokovima koji su predviđeni za plaćanje u prvom, drugom odnosno trećem kvartalu. Ili ukoliko ne platite porez u roku od 15 dana od trenutka kada dobijete rešenje. Bilo bi najbolje rešenje definitivno da dobijete rešenje u decembru mesecu pre nego što obaveze nastupe. Ovo bi moglo da se uradi, pre svega, pojednostavljenjem obračuna“, objašnjava Jelena Bojović iz NALED-a.

„Naravno, možete biti i kažnjeni zbog neplaćanja poreza na imovinu na vreme, ne znam da se to u praksi dešava, barem ne masovno, ali zakonski bez ikakvih smetnji mogu vas kazniti i mislim da kazne idu od 5.000 dinara na gore za svaku promašenu ratu poreza“, dodaje poreski savetnik Trbojević.

Kamata u praksi izgleda ovako – ako poreski obveznik po kvartalu plaća oko 6.000 dinara za stan od 90 kvadrata u Beogradu, tri meseca kašnjenja sa uplatom koštaće ga oko 150 dinara.

Građani državi neažurnost moraju da tolerišu. Država građanima ne prašta…