Kosovo ponovo naplaćuje takse na brašno iz centralne Srbije

Ekonomija 14. maj 202015:05 > 15:10
N1

Kosovska vlada aktivirala je raniju odluku o posebnim taksama na uvoz brašna i građevinskih blokova iz centralne Srbije, pa se na kilogram brašna naplaćuje četiri centa, a na blok dva centa. Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić izjavio je da je "posle neljudske zabrane srpskim lekarima da dolaze na Кosovo i Metohiju, Priština ponovo počela da primenjuje takse na brašno i građevinske blokove iz centralne Srbije, čime je napravila još jednu opasnu diverziju".

„Politiku Prištine ‘korak napred – dva koraka nazad’ zamenila je politika pravo unazad sve do Envera Hodže“, rekao je Đurić u pisanoj izjavi.

Prema njegovim rečima, „ovaj najnoviji akt samovolje i prištinski galop u prošlost zahteva najodlučniji odgovor međunarodne zajednice, jer, ako on i ovoga puta izostane, stvari će se samo pogoršavati“.

„Apelujemo na međunarodne institucije i predstavnike na Kosovu i Metohiji da ponašanje Prištine shvate ozbiljno i kao dramatično upozorenje kojim putem se Zapadni Balkan može ponovo otisnuti ukoliko se radikalni politički elementi zaljubljeni u ratnu prošlost ne prizovu pameti“, poručio je Đurić.

Prema odluci od pre nekoliko godina koja nije ukinuta, već je bila obustavljena njena primena, izvoznici brašna na Kosovo dužni su da od pre desetak dana plate 40 evra na tonu, odnosno oko 1.000 evra po kamionu od 25 tona.

Direktor poslovnog Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoza žita i uljarica „Žita Srbije“ Vukosav Saković rekao je da su kosovske vlasti počele da primenjuju odluku o taksama na brašno i blokove kada su stabilizovali tržište tokom trajanja pandemije virusa kovid-19.

„Teško je proceniti koliko će se smanjiti izvoz brašna zbog krajnje neekonomske logike“, rekao je Saković za Betu.

Dodao je da je iz centralne Srbije u aprilu na Kosovu prodato manje od 2.000 tona brašna i 16.000 tona pšenice.

„Takse su uvedene zbog interesa tamošnje firme ‘M’ silosi koja ima najveći mlin na Kosovu i želi da isključi konkurenciju“, rekao je Saković.

Štetu zbog primene taksi imaće, prema njegovim rečima, pekari na Kosovu, ali najviše potrošači. „M“ silosi su, rekao je Saković, do primene taksi kupili veće količine uvezene pšenice i napravili zalihe.