Vučković: Stiče se utisak da Zakon o bezbednosti na radu još nije prioritet

Ekonomija 13. feb 202016:02 > 14. feb 2020 11:14
N1

Predlog Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu u skupštinskoj je proceduri od decembra 2019. godine.

Zbog čega se odlaže njegovo usvajanje i koje su izmene njime predviđene za Info biz govorio je Miloš Vučković sa portala Radnik.rs.

N1: Zbog čega se kasni sa usvajanjem Zakona?

„Stiče se utisak da taj Zakon još uvek nije prioritet, za razliku od Zakona o agencijskom zapošljavanju koji je usvojen i čija primena kreće od 1. marta. Predlogom novom Zakona nema preteranih novina. Uvodi se recimo sistem elektronske prijave povreda, a menja se recimo koja lica mogu biti zadužena za bezbednost i zdravlje na radu. Ali suštinski ono što zanima javnost i radnike, nema velikih izmena. Sindikati su takođe saglasni sa tim, da se Zakon donosi kao neka vrsta amortizacije interesa javnosti posle velikog broja pogibija radnika 2018. godine“, kaže Vučković.

N1: Koliko su radnici zaštićeni na svojim radim mestima? Kakva je statistika?

„Prema podacima PR službe Ministarstva rada broj poginulih u 2019. je 54. Ja sam imao priliku da pitam ministra za te podatke i on je odgovorio da je zapravo poginulo 49 radnika. Tu je zanimljivo da PR služba i Ministarstvo rada imaju različite podatke“, kaže Vučković.

N1: Da li je do sada bilo odgovornosti za nesreće?

„Mi kao portal upućujemo zahteve za slobodan pristup informacijama od javnog značaja Ministarstvu rada, kada su u pitanju pogibije na radnom mestu. Pogibija koja se desila u avgustu 2018. godine, kada je poginuo radnik koji je radio na crno na gradilištu gde je nekada bila zgrada američke ambasade, zainteresovala je javnost za ovu temu. Na naš zahtev je Ministarstvo rada odbilo da nam dostavi zapisnik inspekcije rada i navelo je da je sudski postupak u toku i da bi se dostavljanjem tih podataka uticalo na proces. Samim tim mi smo onemogućeni da analiziramo ko je bio kriv. Suštinski, stav ministra i Ministartsva rada je da treba da se sačeka da se završe prekršajni i krivični postupci. Problem je što sudski procesi traju po nekoliko godina i što mi nemamo epilog ni za jedan slučaj iz 2018. godine… Poslali smo i žalbu Povereniku za informacije od javnog značaja koji je Ministarstvu naložio da nam dostavi podatke, a Ministarstvo je odbilo da postupi po tom zahtevu“, rekao je Vučković.

N1: Šta je sa starijim slučajevima? Da li je neki dobio epilog?

„Takvi slučajevi više nisu u žiži javnosti i retko ko se bavi njima. Mi ćemo u skorije vreme i te slučajeve istraživati, ali verujem da javnost više interesuje ono što se skorije desilo, poput radnika na gradilištu nekadašnje ambasade ili dvostruka pogibija na gradilištu Beograda na vodi, koja je ukazala na loše uslove rada“, kaže Vučković.

N1: Da li bi donošenje Zakona smanjilo pogibiju radnika na njihovim radim mestima?

„Ja sam mišljenja da ne bi. Suština je u revenciji povreda na radu i primeni zakona. Veliki problem je i mali broj inspektora, ali i to što u Predlog Zakona nisu uneti predlozi reprezentativnih sindikata da se uvedu sindikalni inspektori, koji ne bi imali formalna ovlašćenja, ali bi mogli da kontrolišu gradilišta“, rekao je Vučković.