Nova poreska pravila za paušalce problem za deo IT zajednice

Ekonomija 11. okt 201917:49 > 17:54
N1

Najavljena reforma paušala izazvala je burne reakcije u IT zajednici. Država je uvela test samostalnosti kako bi se odredilo ko je stvarno paušalac, a ko na taj način izbegava porez na dohodak. Izmene koje za cilj imaju uvođenje reda, neke će dovesti u problem jer će taj test pasti, iako ne zloupotrebljavaju status paušalca, objasnila je u Novom danu Sofija Popara Parmaković, vlasnica portala "Paušal".

Sofija Popara Parmaković je kazala da velike kompanije angažuju IT stručnjake kao samostalne preduzetnike, koji imaju svoje agencije, umesto na osnovu ugovora o radu, izbegavajući tako plaćanje poreza i doprinosa.

A činjenica je da ti radnici sede u prostorijama kompanije, koriste njihovu opremu, imaju sva prava kao i radnici zaposleni na osnovu ugovora o radu i kompanija im je jedini izvor prihoda.

POVEZANE VESTI

„Cilj je bio da se suzbije simulacija radnog odnosa. To nije samo kod IT kompanija, tu su i kurirske službe. Reforma je dovela do toga da će biti masovnog zapošljavanja. Donet je test samostalnosti, ako preduzetnik ne prođe test, odnosno pet od devet kriterijuma, firma mora da ga zaposli. Poslodavac ima obavezu da ga zaposli, a sam preduzetnik mora da zatvori agenciju“, jedna je od promena navodi gošća Novog dana.

Ona dodaje da je to što će doći do zapošljavanja velikog broja ljudi dobra stvar, kao i to što su za njihovo zapošljavanje obezbeđene poreske olakšice. Sva d.o.o društva koja zapošljavaju paušalce, ukoliko ih zaposle imaju u prvoj godini 70 odsto umanjene poreze i doprinose, u drugoj 65, u trećoj 60.

Međutim, ove promene koje su za neke dobre, uznemirile su sve one koji ne simuliraju radni odnos, već su zaista paušalci, ali iz određenih razloga ne mogu da prođu test.

„Od 11.000 IT preduzetnika većina ne radi simulaciju radnog odnosa, već rade za stranog klijenta. Oni nemaju alternativu ako padnu test samostalnosti. Alternativa je da se oporezujem kao fizičko lice ili da se registrujem kao privredno društvo. Ovaj test nije uzeo u obzir dugoročne projekte. Jedan od kriterijuma je da od jednog poslodavca ne dolazi više od 70 odsto prihoda. Dolazimo do toga da ako uzmem samo jedan projekat u prvoj godini, ja u tom momentu nemam nikakvu alternativu. Ispada da se više oporezujem u početku nego kasnije kada se razvijem“, napominje Popara Parmaković.

Drugi kriterijum koji test navodi je da za jednog poslodavca ne može da se radi više od 130 dana godišnje.

Gošća Dana uživo daje primer glumaca koji su angažovani na snimanju serije i ističe da svi oni padaju test.

„Zbog zloupotrebe nije se razmišljalo o nećem drugom – da se frilenserima kupe nekako te tri godine i da se isključe oni koji rade za strance“, kaže Popara Parmaković.