Povećanje investicija u vojsku i policiju umesto u podsticanje bržeg rasta

Ekonomija 03. okt 201919:11 > 19:12
N1

Vladin predlog o tome kako bi trebalo da se potroši višak iz državne kase, oštro kritikuju u Fiskalnom savetu. Ovo je prvi put u poslednjih pet godina, da višak u državnoj kasi odlazi za potrošnju, što je za stručnjake iz tog tela apsolutno ekonomski neopravdano.

Fiskalni savet smatra da bi višak u kasi mogao da se pojavi i u budžetu za 2020, zbog toga apeluju na Vladu da taj novac uloži u podsticanje bržeg privrednog rasta. Međutim, pitanje je da li će poslednji potezi Vlade pokvariti postignute rezultate dosadašnjim merama štednje?

Kada je u septembru 2014. godine tadašnji premijer, a sadašnji predsednik države Aleksandar Vučić, saopštio da na snagu stupaju mere štednje – takvu ekonomsku politiku vlast je pravdala rečima da je štednja odgovoran odnos prema novcu svih građana i da je to najhrabriji potez. Pet godina kasnije, Vlada ima drugačiji pristup.

POVEZANE VESTI

Ne samo da je budžet za 2019. bio skrojen kao prvi budžet u kom nema mera štednje, već je to budžet sa suficitom, koji je vlast rešila da velikodušno raspodeli. Takav zaokret u ekonomskoj polici, Fiskalni savet nije obradovao. Pred kamerama – kritika za kritikom, jer je,  kažu – ponašanje Vlade ekonomski neopravdano. 

Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta, navodi da je glavni problem to što se ta sredstva neracionalno koriste. Baš ono čime se premijerka i ministar finansija hvale – povećanjem plata za zaposlene u javnom sektoru u rasponu od osam do petnaest odsto, za Fiskalni savet je najštetniji potez po aktuelnu ekonomsku situaciju.

Zabrinjava Fiskalni savet i privredni rast u narednoj godini, očekuju da rast BDP-a u 2020. bude oko tri odsto, što je i dalje među najnižim rastom u Evropi. Upozoravaju da višak novca u budžetu za sledeću godinu nikako ne bi trebalo da ode za nova povećanja plata, ali i dodaju da bi konačno uvođenje platnih razreda imalo pozitivan efekat po celokupnu ekonomiju.

„To dizanje plata će imati efekat samo jedan mesec u 2019. to je decembar, ali glavni efekat će imati u 2020. Samom merom ovim rebalansom budžeta tj. neopravdani povećanjem i ekonomski neodgovornim povećanjem plata će skoro trećina slobodnih sredstava da ode u potrošnju umesto u podsticanje ionako niskog privrednog rasta u Srbiji“, naglašava Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta.

„Ta nada da platni razredi mogu da ispadnu kako treba, sve više bledi, a nešto što bi se nazvalo platnim razredima, a ne bi predstavljalo suštinski taj sistem, nam i ne treba. Ključno je, mi smo o tome više puta pisali, da svi delovi državnog sistema budu uključeni. S obzirom na to da idu i izbori, da li je realno da se Vlada tome zaista posveti, sve to izgleda prilično neizvesno i nama deluje da se to u najboljem slučaju odlaže za 2021. godinu“, ističe Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta.

A rebalans otvara još jedno pitanje: zbog čega se novih 13 milijardi dinara izdvaja za ulaganja u opremu za vojsku i policiju, kada se,  podsećaju u Fiskalnom savetu, u 2019. već ušlo sa rekordno visokim ulaganjima baš u te dve oblasti? Iako poteze Vlade vide kao neogovorne, kažu da finansije u Srbiji, za sada, nisu u opasnosti i da nema straha od izbijanja krize javnog duga.