Gosti N1: Gorivo ne bi trebalo drastično da poskupi, ali svaki dinar je bitan

Ekonomija 19. sep 201918:13 > 18:14
N1

Napad na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji i porast cene sirove nafte ne bi trebalo da dovedu do naglog i prevelikog skoka cene goriva u Srbiji, kažu Tomislav Mićović i Jelica Putniković u Danu uživo. Dodaju da je teško predvideti koliko će to poskupljenje biti i naglašavaju važnost obezbeđivanja obaveznih državnih rezervi.

Napadi na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji izazvali su poremećaj na globalnom tržištu nafte. Cena tog energenta porasla je preko noći, a analitičari su taj skok poredili sa periodom zalivskog rata 90-tih godina. Odmah nakon napada, cena je skočila na 72 dolara za barel, što je bio skok od 20 odsto, ali se nakon toga stabilizovala na 64 dolara za barel.

„Kada bih znao koliko će poskupljenje u Srbiji biti, bio bih jedan od najbogatijih ljudi. Teško je to predvideti. Ali ono što je sigurno – ne možemo Srbiju izolovati od tih uticaja. Srbija je uvozno zavisna zemlja, više od 83 procenta goriva koje trošimo potiče ili od prerade sirove nafte ili se uvoze derivati“, kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

POVEZANE VESTI

On kaže da će se ovaj poremećaj morati da oseti, ali navodi da on neće biti drastičan.

„Jer, tokom dva meseca – aprila i maja, mi smo imali cene iznad 70 dolara po barelu, sad su 64 dolara. Taj skok je dnevni veliki skok, ali daleko većih skokova je bilo u poslednjih par godina. On mora da ostavi trag, ali neće biti dramatično skuplje gorivo. Te promene ne bi trebalo ni da registrujemo kao velike i značajne. Naravno, svaki dinar je prevelik kad nešto poskupljuje i premali kada pojeftinjuje, to je tako“, kaže Mićović.

Jelica Putniković, urednica Balkan magazina, kaže da cene goriva, između ostalog, zavisi od cene sirove nafte.

„Ono što je dobro je što sada u Srbiji te cene zaista prate tržište. Vlasnici privatnih pumpi koji su opstali i pored velikih konkurenata, poput NIS-a, MOL-a, Lukoila, shvatili su da moraju da se uklope u cene ovih velikih konkurenata. Mi sad imamo regulisano tržiste, nemamo ono kao kod suseda, da država određuje cenu po kojoj će se gorivo prodavati“, izjavila je Putniković.

Mićović naglašava da cenu goriva određuje jako puno parametara, osim cene sirove nafte.

N1

„Cenu goriva određuje tržiste. Jako je puno parametara osim cene sirove nafte. Tu naftu da vam neko i pokloni, treba da je dovezete, ima troškova, a onda i morate državi da platite, 65 posto te maloprodajne cene su državna zahvatanja. Naftni biznis, tako je u celom svetu, manje zarađuje nego što zarađuju države od te nafte“, navodi Mićović.

Prema njegovim rečima, to kupci ne treba da računaju.

„Kupci ne treba da računaju, već da država podstice konkurenciju, onda će samo najefikasniji opstajati. Tržišna konkurencija je suština, ona je najbitnija. Mi u Srbiji imamo prostora da razvijamo tržišnu konkurenciju. Pre par dana je u Sremskim Karlovcima otvoreno skladište MOL-a. Time će oni da pojačaju tržišnu konkurenciju a potrošači će biti u povoljnijem položaju“, naglasio je Mićović.

Govoreći o obaveznim državnim rezervama. Mićović kaže da se Srbija obavezala da će formirati rezerve.

„Srbija je jedan od osnivača Energetske zajednice, mi smo se obavezali da ćemo formirati obavezne rezerve u skladu sa direktivama EU. I kada se na osnovu te direktive izračuna količina u rezervi, to je 61 dan prosečne neto potrošnje, negde oko 470.000 tona siroive nafte. Mi nemamo tu robu na stanju, i to nije bitno toliko zbog direktive EU, nego zbog ovakvih vanrednih situacija“, navodi Mićović.

Kako je rekao, događaji poput ovih poslednjih u Saudijskoj Arabiji mogu da izazovu svetsku krizu, a u krizama, dodaje, svako čuva svoje rezerve. „Niko neće da vam daje ili prodaje svoje“, kaže Mićović.

N1

„Potrebne su rezerve. Mi smo nekada imali republičke robne rezerve. Verujem da će i ovaj slučaj naterati odgovorne da razmisle o tome da srpska privreda zavisi od toga da ima goriva. Setimo se 90-tih godina. Ja verujem da je ovo jedna opomena, da će zaista, kada su krenuli s tom pričom o zalihama, da ih dovrše“, kazala je Putniković.