Unija poslodavaca: Ponuđene poreske olakšice trebalo bi da su veće

N1

Ministarstvo finansija najavilo je smanjenja opterećenja na zarade na 61 odsto u 2020. godini, povećanje neoporezivog dela zarade sa 15.300 na 16.300 dinara, kao i smanjenje doprinosa za PIO fond na teret poslodavaca za 0,5 odsto. Unija poslodavaca nije zadovoljna ponuđenim olakšicama za privredu u narednom periodu, smatraju da bi one trebalo da budu veće, ali poručuju i da je to svakako korak u dobrom pravcu. Za InfoBiz govorila je Ljiljana Pavlović iz Unije poslodavaca.

Šta za privredu znače najavljena poreska rasterećenja?

„Iznosi koji su nam obećani nisu beznačajni, naročito ako pričamo o velikim privrednim sistemima. Sigurni smo da će oni uz ove olakšice imati prilične uštede, kada su u pitanju troškovi, što će im omogućiti da zapošljavaju. Ali, kada su u ptanju najbroijniji, mikro, mala i srednja preduzeća, te olakšice su niske i neprimetne“.

Šta još osim poreza i doprinosa, opterećuje mala i srednja preduzeća?

POVEZANE VESTI

„Nelojalna konkurencija u velikoj meri sprečava rast i razvoj malih i srednjih preduzeća. Kad uzmete u obzir poslodace koji moraju da plačaju sve poreze i doprinose, sve fiskalne i parafiskalne namete, a sa druge strane one koji sve to izbegavaju, ne čudi da su njihovi proizvodi i usluge sa nižom cenom, od onih koji poreze i doprinose plaćaju legalno“.

Kako na poslovanje utiče povećanje minmalca od 11,1%?

„Smatramo da je iznos prilično veliki, kada je u pitanju Beograd i region Beograda i Vojvodine, oni će to možda lakše podneti, za razliku od regiona istočne u južne Srbije, gde je privrednicima vrlo teško da obezbede toliku zaradu za zaposlene. Nisu svi delovi Srbije jednako razvijeni, imate oblasti gde nema privrede i teško je poslodavcima da isprate taj rast minimalne cene rada“.

Da li će poreske olakšice ipak ublažiti efekte većeg minimalca?

„Od 2012. kada je minimalna cena rada bila 102 dinara do sada, rast je oko 50%, naša privreda nije ostvarila toliki rast – povećana je i cena struje, mazuta, nafte, to je sve rast koji prati troškove poslovanja. Vrlo je teško osvariti toliku produktivnost, u tako kratkom vremenskom periodu“.

Poslodavci ističu da deficit radne snage postaje sve veći problem?

„Inicijative koje potiču od Unije poslodavaca u narednom periodu, a biće veoma glasne, idu u pravcu reformi obrazovnog sistema. Poslodavci kažu da je praktično besmisleno razgovarati o minimalnoj ceni rada u situaciji kada je teško doći do stručnog kadra i da je tržište to koje formira cenu, a ne vlada sindikati i poslodavci“.