Moravski koridor: Tender za izbor ili eliminaciju

Ekonomija 27. avg 201917:15 > 17:16
N1

Takozvani Moravski koridor, odnosno deonicu autoputa Preljina-Pojate, gradiće američko-turski konzorcijum Behtel-Enka, nakon što je ta kompanija jedina poslala ponudu na javnom pozivu. Međutim, stručnjaci procenjuju da su uslovi tendera bili napravljeni za tu kompaniju, i da su iz posla u startu izbačene domaće kompanije.

Procedura je zvanično sprovedena – u Vladi Srbije svečano su otvorene ponude zainteresovanih za izgradnju Moravskog koridora. Pristigla je, međutim, samo jedna koverta, od konzorcijuma Behtel – Enka, koji uskoro može da očekuje da će i dobiti posao.

POVEZANE VESTI

 „U roku d nekih 10-15 dana, Vlada bi trebalo zaključkom da donese odluku ko je strateški partner za izgradnju ovako važnog koridora, i negde već u septembru bi moglo da se očekuje da počnu radovi“, rekla je pre dva dana Zorana Mihajlović, ministarka saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture.

Da bi radovi počeli, Vlada Srbije suspendovala je propise koji uređuju postupke javnih nabavki. Nakon što je izgradnja „Moravskog koridora „leks specijalisom“ proglašena za javni interes, doneta je Uredba kojom su određeni kriterijumi za dobijanje posla. Ugovor je, naime, mogla da dobije samo firma koja ima trogodišnji obrt od milijardu evra. Novac koji na računu nema nijedna domaća firma.

„Očigledno je da se eliminiše domaća operativa. Svo zaklinjanje u domaću radnu snagu, domaće fabrike, i sve to u ovom momentu pada u vodu, što znači da su samo politički marketing. Kad je do konkretne realizacije, mi nemamo šanse ne samo da radimo, već ni da konkurišemo“, kaže Goran Rodić, iz Građevinske komore Srbije.

Država je sa Behtelom još prošle jeseni potpisala memorandum o razumevanju za izgradnju „Moravskog koridora“, kada je, na novinarsko pitanje zašto se paraf stavlja bez prethodno raspisanog tendera, ministarka Mihajlović odgovorila da Srbija ima strateške ugovore sa više zemalja, na osnovu čega su građene brojne pruge i putevi.

„Država, bez obzira na sve međunarodne pritiske, da ne kažem diplomatske igre, mora da vodi računa o domaćoj proizvodnji, domaćim izvođačima i investitorima, jer bez toga mi nismo sposobni da servisiramo dugove i kredite koje podižemo“, dodaje Rodić.

Behtelu ovo nije prvi posao u regionu. Američko-turska kompanija već je gradila takozvani „patriotski autoput“ na Kosovu, koji spaja Prištinu i Tiranu. Izgradnju tog puta pomogao je i kontroverzni srpski biznismen sa severa Kosova Zvonko Veselinović, prevozeći materijal za Behtelovog podizvođača, firmu Arena invest, kojom su rukovodili bliski saradnici predsednika Kosova Hašima Tačija.