Stojaković: Ozbiljne zemlje brinu o svojim građanima, Srbija ih potcenjuje

Ekonomija 05. jun 201909:46 > 09:46
N1

Poskupljenje struje jedno je od najtežih pitanja, a nadležni bi trebalo da ga iskoriste za razvoj energetskog sektora, ocenio je urednik ekonomije u Večernjim novostima Dušan Stojaković.

Poskupljenje struje je jedno od najtežih pitanja, rekao je Stojaković i dodao da i oni koji kažu da treba i oni koji kažu da ne treba – u pravu su.

POVEZANE VESTI

  „Zavisi šta je naš cilj, i šta želimo da budemo narednih godina… Struja kod nas jeste socijalna kategorija. Bilo je opravdano zbog niskog standarda da struja bude tako jeftina. Ali zato EPS nema šanse da se razvije. A energetika je jedna od naših boljih performansi u regionu, ako izgubimmo energetski sektor i moramo da uvozim struju, bićemo u situaciji da više nikada ne možemo da omogućimo građanima jeftinu struju“, kazao je.

Stojaković smatra da sa strujom treba raditi osetljivo, a da donosioci odluka moraju pažljivo da isplaniraju šta žele sa našim energetskim potencijalom.

„Ako bi mogli poskupljenja da iskoriste za razvoj, imali bismo šansu da zaradimo… savetovao bih nadležnima da gledaju da energetski sektor podignu na nivo da budemo lider u regionu“, objašnava on.

Mogli bismo, kako kaže, da imamo ozbiljnu enegetsku kompaniju na nivou regiona.

Kod poskupljenja je potrebno da država zaštiti najugrožnije kategorije, i da „žestoko ozbiljno i bez pardona“ vodi politiku i prema onima koji kradu struju, jer ima dvocifrene gubitke.

Izgradnja puteva izuzetno je skupa igračka, rekao je govoreći o najavljenom poskupljenju putarina. „Sve što daje dodatni komfor, trebalo bi da se plati“, kazao je i podsetio da su putarine u Evropi i regionu više nego u Srbiji.

„Možemo da očekujemo da za mesec dana to počne da se plaća“, dodao je.

Govoreći o stopi smrtnosti zbog zagađenja vazduha u Srbiji, Stojaković je rekao da bi prelazak sa uglja na alternativne načine grejanja, mogla bi subvencioniše država, da korisnici to plate kroz rate. „To ne bi bio trošak za državu nego unapređenje, jer bi se manje trošilo na lečenje, i to se mora uraditi odmah“.

„Mi smo društvo koje je prilično potcenilo čoveka, prilično je nefer prema ljudima. Boli me što sindikalni lideri ne rade mnogo više na poštovanju radnika i čoveka… Mi smo društvo u predugačkoj tranziciji, gde je došlo do raznih devijacija, poput stava – koga nema bez njega se može… „, kaže novinar.

Kod nas se u poslovanju sve pokušava zabašuriti, ali to ne bi trebalo da bude tako, mora da se radi pošteno. U proizvodnji svugde se pokušava nešto uštedeti, ili platiti radnika manje ili ga prevariti, dodaje Stojaković. „Moramo da napravimo neki sistem što pre, tela koja bi kontrolisala nivo kvaliteta“, smatra.

Govoreći o zabrani za rusko tržište nekim srpskim proizvođačima mesnih proizvoda, Stojaković je ocenio da je se Rusija razvija maksimalno iz dana u dan jer je sankicje iskoristila da svoje resurse produbi, a da bi zemlje koje, poput Srbije, imaju sreću da mogu bez ograničenja da izvoze u Rusiju, morale bi da poštuju propisana pravila.

„Ozbiljne zemlje prave ozbiljne pravilnike, brinu o narodu. Ako pomognemo narodu da zdravo jede, manje ćemo trošiti na lečenje“, istakao je on.