Trošenje novca od poreza po želji građana: Od poljoprivrede do sporta

Ekonomija 03. jun 201910:15 > 10:20
N1

Već godinu dana svi gradovi i opštine u Srbiji su obavezni da pitaju građane kako će se trošiti novac od poreza na imovinu. Branislav Milić iz švajcarskog projekta reforme poreza na imovinu, koji pomaže lokalnim samoupravama u primeni zakona, kaže da su građani zainteresovani i spremni da se odreknu svoje imovine u korist projekta koji predlože.

Uslov da se novac iz investicionog dela budžeta opština troši po želji građana je da projekat koji građani predlože bude na javnoj površini i tako dostupan svima. Problem u selima je što je takvog prostora malo, pa su se na jednoj javnoj raspravi, gde su izneti predlozi o trošenju novca, dvojica meštanina javila sa željom da svoje parcele prenesu na grad kako bi se projekat realizovao.

„Oni te parcele ne koriste, a žele da mlade ljude zadrže na selu“, objašnjava Milić.

Miodrag Petković, član gradskog veća za budžet i finansije iz Užica, kaže da je taj grad napravio akcioni plan za uključivanje građana u trošenje budžetskih sredstava.

Užice će ponuditi građanima da izaberu projekte, koje će grad finansirati do 90 odsto, odnosno u vrednosti do 500 hiljada dinara. Plan je da u prostalih 10 odsto vrednosti projekta učestvuju građani svojim volonterskim radom.

Milić kaže da je zakon koji je dao ovakvu mogućnost lokalnim samoupravama i građanima odličan, ali da je za njim ostao prazan prostor jer lokalnim samoupravama nije dao uputstva kako da ga sprovedu.

„Oni smišljaju svoje koncepte, što je sasvim logično. Ukoliko moji građani najbolje reaguju tako što ih elektronski obaveštavam, onda ćemo tako. Ako više vole neposrednu komunikaciju, onda je to taj koncept“, objašnjava Milić.

Upoređujući situaciju sa onom u Švajcarskoj, on kaže da postoji velika razlika u mentalitetu i da je švajcarski građanin vrlo svestan da je država njegov mehanizam.

„U Švajcarskoj je komunikacija takva da ne radimo to mi za vas, već vi to radite za vas. U Srbiji se kaže: ‘Mi smo vam uradili put, školu, vodovod’. Nismo mi, to ste vi uradili, a mi samo menadžerišemo“, kaže gost Novog dana.

Petković kaže da su na javnim raspravama u mesnim zajednicama u Užicu zainteresovani građani mogli da daju svoje ideje i predlože projekte, a da je na osnovu toga kasnije menjan nacrt gradskog budžeta.

„Sugrađani su se izjašnjavali da je potrebno više ulagati u sport i u poljoprivredu i mi smo to uvažili“, ističe Petković.