Zrenjaninci strahuju da će šteta od Šandonga Linglonga biti veća od koristi

Ekonomija 27. apr 201917:30 > 17:30
N1

Da li postoji studija procene uticaja na životnu sredinu buduće fabrike guma koju u Zrenjaninu otvara kineski Šandong Linglong? Na to su pitanje aktivisti nevladine organizacije "Građanski preokret" od grada i državnog ministarstva dobili negativan odgovor. Informacije iz Pokrajine još čekaju.

Ono što vlast naziva velikim uspehom, ova grupa ne spori, ali pita – koliko će taj uspeh koštati stanovništvo.

„I danas, ovde u Zrenjaninu, ispisuje se istorija i budućnost – i Zrenjanina i Banata i Srbije“, rekao je predsednik Vučić 30. marta na postavljanju kamena temeljca ove fabrike.

A kakva će to budućnost biti?

Za Vladu Srbije dileme nema – izgradnju fabrike guma kineskog giganta Šandong Linglong proglasila je projektom od nacionalnog značaja. Kako je najavila premijerka Srbije Ana Brnabić, ova, najveća fabrika pod krovom u Srbiji, će do 2025. zapošljavati oko 1200 ljudi.

„Zrenjanin će opet biti jedan od lidera industrijskih gradova u ovoj našoj Srbiji“, kaže Čedomir Janjić, gradonačelnik Zrenjanina.

Hoće li uz to biti i ekološka crna tačka, pitaju u organizaciji „Građanski preokret“.

N1

„Javnost u ovom trenutku ima samo hvalisanje vlasti, a nema činjenice. A opravdan je strah da će šteta biti veća od koristi sve dok ne znamo kako zapravo stoje stvari. Ta investicija dolazi iz Kine koja je najveći svetski zagađivač vazduha, a mi nemamo studiju o uticaju te fabrike na životnu sredinu“, naglašava Ivan Živkov, sociolog.

Odnosno, do sada je javnost nije dobila na uvid.

Grad, Pokrajinu i državno Ministarstvo zaštite životne sredine pitali su – da li poseduju studiju procene uticaja na životnu sredinu i jesu li dali svoju saglasnost na takav dokument. Gradska uprava i ministarstvo odgovorili su da studiju ne poseduju, dok iz Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, koji su naveli kao nadležan u ovom slučaju, odgovor u zakonskom roku nije stigao.

„Ono što je strašno da Grad Zrenjanin svojim građanima na zvaničan zahtev odgovori – mi ne posedujemo takvu studiju. Mi ne pričamo o fabrici keksa, nego o fabrici guma koja, prema planu, treba da proizvodi preko 30 hiljada komada guma dnevno“, kaže Dušan Kokot iz NVO „Građanski preokret“.

U Gradskoj upravi na ovu temu sagovornika nismo dobili, jer je gradonačelnik bio na službenom putu. Na zatvorena vrata naišli smo i u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine.

Iako su nam u Sekretarijatu obećali informacije i adekvatnog sagovornika, pa čak nas zamolili da sa pričom zbog toga sačekamo do kraja nedelje, N1 odgovor nije dobio.

A da je postojanje te studije od vitalnog značaja, te da je ona po domaćim i zakonima Evropske unije obavezna, kaže profesor koji je predvodio tim za izradu Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu.

„Studija mora biti pravljena na transparentan način u kome i javnost i zainteresovana javnost – to nisu isti pojmovi, ima određena vrlo moćna i velika prava, uključujući da pokrene sudske postupke i obustavi bilo koju investiciju ako se ne poštuju ti propisi“, ističe Slavko Bogdanović, profesor Privredne akademije.

A upravo to u Zrenjaninu planiraju da urade – ako se ispostavi da studija ne postoji.

„Imamo dobar primer zaustavljanja izgradnje gondole u Beogradu. Mislim da na sličan način može da se stavi makar privremena zabrana izgradnje ovakvog postrojenja, dok ne saznamo kakav će efekat na životnu sredinu imati“, zaključuje Živkov.