Premijerka u digitalnom automobilu, u digitalnom retrovizoru Peskov

Ekonomija 17. jan 201917:32 > 17:33
Printscreen

Saradnja u oblasti informacionih tehnologija bila je u fokusu, što se tiče ekonomskih tema, o kojima su razgovarali predstavnici Srbije i Rusije. Srbija će, kažu, postati "hab" za ruske IT kompanije. Međutim - koliko je saradnja u digitalnim, pa i pojedinim kosmičkim zadacima, značajna za ekonomsku saradnju dve zemlje?

Vozila je srpska premijerka digitalni automobil. U digitalnom retrovizoru gledala je Dmitrija Peskova, savetnika Vladimira Putina za digitalizaciju, i pokazivala mu digitalne domete srpskih IT kompanija. Sve nadajući se da će mu se dopasti šta vidi, što bi otvorilo vrata ruskim visokotehnološkim kompanijama.

POVEZANE VESTI

 „Kao predsednica Vlade želim da vam garantujem da će Vlada Republike Srbije biti tu za vas, da ćemo obezbediti najbolje uslove za rad u Srbiji, za saradnju između Srbije i Ruske Federacije u ovom novom, digitalnom okruženju – ekonomiji znanja“, Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije.

Nije Peskov ostao ravnodušan – kaže, vreme je da tradicionalno dobrim odnosima dve zemlje novi dah udahne četvrta revolucija.

„Sada je istorijski trenutak kada se formiraju nove tradicije. Odluke koje se danas donose će uticati na naš život sledećih decenija, a možda i stotinama godina“, rekao je Dmitrij Peskov, savetnik predsednika Rusije.

Saradnja u oblasti atomske energije i istraživanja kosmičkog prostora u mirovne svrhe samo su neki od papira koje Vladimir Putin nosi na parafiranje u Beograd. Od onih opipljivijih, biće potpisan sporazum o revitalizaciji hidroelektrane „Đerdap“, kao i onaj koji se tiče obnove srpskih pruga. I Vučić i Putin zadovoljni su i robnom razmenom između dve zemlje.

„Uvoz iz Rusije veći je za 30 odsto nego prethodnih godina, izvoz iz Srbije takođe veći za 4,1 odsto. U svim, rekao bih, sferama društvenog života napredujemo i naši odnosi napreduju“, kazao je Aleksandar Vučić.

„Zaista, u porastu je robna razmena, evo uskoro će biti dve milijarde dolara. Posebno mi je drago je što je ona proširena“, dodao je Putin.

Bez obzira na zadovoljstvo dva državnika, ta saradnja je još uvek na zanemarljivom nivou, kaže urednica magazina „Biznis“, pre svega jer je Rusija vrlo izbirljivo tržište. I sam Aleksandar Vučić tvrdio je kako je postigao dogovor za izvoz „fijata“ u Rusiju. Od gotovog ispade veresija, pa „fića“ na istok nikad nije otišao.

„Ne postoji interesovanje za Fijatove automobile tamo. Prosto, njihova politika je takva da u toj oblasti ne žele nekog drugog proizvođača, odnosno proizvode te vrste od nas“, kazala je Radojka Nikolić, urednica magazina „Biznis“ i „Ekonometar“.

Za jedan od danas potpisanih ugovora, međutim, sigurna je da će biti realizovan – izgradnja „Turskog toka“, gasovoda koji bi trebalo da dugoročno reši problem snabdevanja Srbije tim energentom. Uverena je u to, jer su pojedine zemlje Evropske unije već završile javne nabavke iako cevi nisu ni postavljene.

„Ni Austrija ni Slovačka ne bi te tendere sada realizovali za gas koji će doći 2022. godine da ta trasa nije sigurna“, dodaje Nikolić.

Ukoliko gasovod bude bio izgrađen, Srbija će iz pozicije tranzitne zemlje moći da naplaćuje okolnim državama naknadu za uvoz gasa, slično kao što je Srbija do sada papreno plaćala Mađarskoj za dostavljanje gasa iz Ukrajine.