Predstavnici vlasti i pojava "svojatanja" novca svih građana

Screenshot

Da li država ima svoje pare, ili samo raspolaže novcem svih građana skupljenim u državnoj kasi? Iz načina na koji državni funkcioneri govore o javnom novcu, to često nije jasno. Taj način govora prenosi se sa rukovodstva na rukovodstvo, a malo je pritisaka javnosti da se promeni.

Država investira. Vlada ulaže. Te i slične poruke ustaljene su u javnom govoru državnih funkcionera, bez obzira na to iz koje partije dolaze.

„Pare koje se nalaze u budžetu Srbije su pare svih građana Srbije, poreskih obveznika“, kaže profesor na Ekonomskom fakultetu Milojko Arsić.

Nije neuobičajeno i da čujemo predsednika države kako govori o državnoj kasi.

„Evo Vam aerodrom, upravljajte aerodromom, samo nemojte da tražite pare od nas. I znate šta će onda da bude – posle mesec dana mi smo se šalili, to su gluposti što pričaju ovi po ulicama. Državo, uradi nešto“, rekao je predsednik.

Odnosno da, u konkretnom slučaju niškog aerodroma deo novca svih građana usmeri i ka toj firmi, ali samo ukoliko i postane vlasnik. Trošenje državnih para utvrđeno je Zakonom o budžetu. Koliko se ono što je predviđeno i poštuje – teško je precizno reći, jer završnog računa budžeta pred javnošću, ili i parlamentom, nema već godinama.

„Kada Republika ulaže u neku lokalnu zajednicu, kao što je Niš, ili recimo Jagodinu, tada se novac svih građana Srbije ulaže u tu lokalnu zajednicu. To predstavlja neku vrstu preraspodele između cele države, svih poreskih obveznika i jednog dela poreskih obveznika… To nisu pare Vlade – Vlada je donela tu odluku, to su pare građana Srbije koji kao poreski obveznici uplaćuju sredstva u budžet Srbije“, naglašava profesor Arsić.

Ipak, poslanici vladajuće koalicije za ovakav način trošenja, kao u slučaju Niša, imaju razumevanja.

„Ukoliko se očekuju subvencije, ukoliko se očekuje da Vladin tim misli o sudbini tog aerodroma, da implementira i da pravi biznis i investicioni plan, onda je normalno da onaj ko time upravlja, ko daje pomoć, ko investira – da on ima i potpunu kontrolu nad funkcionisanjem tog aerodroma“, kaže Vladimir Marinković iz SDP Srbije.

Sa druge strane, za opoziciju takav način govora je poruka.

„Prvo, ona je direktno upućena građanima Niša, ali mislim da je to poruka za građane čitave Srbije – na koji način predsednik razume svoja ovlašćenja, ali i na koji način razume vođenje ove države. Puno je poruka u jednoj takvoj izjavi – da će on odlučivati o novcu koji će se ulagati ili ne“, smatra Goran Ćirić iz DS.

Novinar Božidar Andrejić kaže da je to što predsednik govori o državnoj kasi samo jedan ugao na koji može da se posmatra svojevrsno „svojatanje“ novca svih građana.

„To je posledica činjenice da je on preuzeo prerogative svih grana vlasti“, kaže Andrejić.

Dodaje i da nije u pitanju nova pojava, već nešto što je bilo karakteristično i za prošla rukovodstva.

„Mi smo dugo pretpolitičko društvo. Problem je sad što s vremena na vreme dođu nekakve – makar odglumljivale – elite, koje to društvo krenu da izvlače iz tog pretpolitičkog razdoblja, a onda sve to zastane kad se porazmeste i onda počnu da teraju nazad, da nas vraćaju“, kaže Andrejić.