Potpisan ugovor, aerodrom ide u koncesiju na 25 godina

Ekonomija 22. mar 201815:23 > 15:35
Tanjug/Dragan Kujundžić

Ugovor o koncesiji na 25 godina za beogradski aerodrom "Nikola Tesla" u Palati Srbija potpisali su predstavnici Vlade Srbije i francuska korporacija "Vansi erports".

Potpisivanju su prisustvovali premijerka Ana Brnabić, ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović, glavni izvršni direktor „Vansi koncesije“ i predsednik kompanije „Vansi“ Nikola Notbar, ambasador Francuske u Srbiji, Frederik Mondoloni.

Kompanija „Vansi“ ponudila je 501 milion evra uz investicionu obavezu od 732 miliona evra, od tog novca u budžet Republike Srbije će se sliti 417 miliona evra, a malim akcionarima ide 84 miliona evra. Taksa na koncesiju će se kretati između 4,4 miliona evra do 15 miliona evra.

„Mogu da kažem da sam veoma ponosna što sam predsednica Vlade za vreme čijeg mandata je potpisan ugovor o koncesiji za aerodrom „Nikola Tesla“. Ovaj ugovor obezbeđuje ulaganja u aerodrom u narednih 25 godina, obezbeđuje milijardu i 500 miliona… Ne samo da će ovaj ugovor povećati broj putnika, nego će od Beogradu stvoriti čvorište za ovaj deo Evrope. Kada ovaj aerodrom bude počeo da radi u punom kapacitetu, zahvaljujući znanju koje ima kompanija „Vansi“ – doprineće ekonomiji i turizmu. Ovo ne predstavlja krunu našeg razvoja, ali jeste korak ka modernizaciji“, kaze premijerka Ana Brnabić.

„Danas je veliki dan za Srbiju i Beograd, za aerodrom Nikola Tesla, potpisali smo ugovor na kom smo radili poslednjih nekoliko godina. Žao mi je što ovde nije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, jer je on i kao predsednik Vlade počeo da radi na razvijanju i modernizaciji Srbije. Uslovi ugovora su uglavnom poznati, od jednokratne naknade, preko investiranja do koncesione takse. Srbija treba da bude transportni koridor, transportni hab za Evropu. Ovim potpisivanjem ugovora napravili smo i korak više od koncesije, jer je ovo još jedan dokaz prijateljstva Srbije i Francuske. U narednim godinama ćemo pokazati koliko smo razvili viziju i Aleksandra Vučića i Vlade Srbije“, izjavila je ministarka Zorana Mihajlović.

„Danas je specijalan dan za naše dve zemlje. Ovo je veliki korak napred u prijateljstvu Srbije i Francuske. Zahvaljujem se na izboru. Odluka da se izabere velika francuska kompanija će doprineti razvoju beogradskog aerodroma, želimo da bude „win-win“ investicija. Uveren sam da će ovo privući i nove francuske kompanije. Organizovaćemo i francuski biznis forum u Beogradu, kako bismo privukli nove francuske privrednike. Mi podržavamo reformski put i put Srbije ka EU“, izjavio je ambasador Fransuske u Srbiji Frederik Mondoloni.

„Zahvaljujem se na transparentnom izboru koncesionara, ali i na konstruktivnoj saradnji tokom celog procesa. Pokazaćemo i dokazati da je ovo bio pravi izvor. Došli smo da budemo dugoročni partneri, jer smo sigurni da je ovaj aerodrom od strateškog značaja za vašu zemlju. Uložićemo maksimalni trud da unapredimo aerodrom, ali verujemo u potencijal „Nikole Tesle“. Verujemo i u potencijal Beograda kao turističke i poslovne destinacije. Uvešćemo nove veze sa Lisabonom, Čileom, kako bi Beograd postao vodeći aerodrom u ovom delu sveta. Poboljšaćemo tim koji vodi aerodrom i pomoći ćemo Er Srbiji da uvede nove linije“, kaže u ime kompanije „Vansi“, Nikola Notbar.

Među četiri pristigle ponude na međunarodnom tenderu, koji su objavili Vlada Srbije i aerodrom „Nikola Tesla“, ova francuska kompanija je dala najbolju ponudu. Ugovor o koncesiji na 25 godina obuhvata finansiranje, upravljanje infrastrukturom aerodroma, održavanje, razvoj kroz izgradnju i rekonstrukciju i dalju modernizaciju aerodroma.

Ponuđena kapitalna ulaganja su sanacija i rekonstrukcija glavne poletno-sletne staze, izgradnja umetnute poletno-sletne staze, pomoćnih rulnih staza i brzih izlaza sa piste. Prema najavama, očekuje se razvoj prostora terminala, podizanje broja gejtova i dodatni razvoj kargo stendova.

Kompanija „Vansi“ posluje na 35 aerodroma, na tri kontinenta i u sedam zemalja. Na aerodromima na kojima upravlja, „Vansi“ je ostvario ukupan promet od 157 miliona putnika, 1,4 milijarde evra prihoda i rast od 12,4 odsto ukupnog saobraćaja. Ranije su saopštili da će beogradski aerodorm biti njihovo sedište za region centralne i istočne Evrope.

Koncesionar se tražio godinu dana, a rokovi su nekoliko puta produžavani.