Češka PPF grupa novi vlasnik Telenora u regionu

Ekonomija 21. mar 201818:23 > 18:24
N1

Drugi najveći mobilni operater na tržištu - Telenor, menja vlasnika i to u paketu sa sestrinskim kompanijama iz Crne Gore, Mađarske i Bugarske.

Telenor grupa je potpisala ugovor o prodaji svog poslovanja u regionu centralne i istočne Evrope – odnosno u Mađarskoj, Bugarskoj, Crnoj Gori i Srbiji – sa češkom PPF grupom i to u vrednosti od 2,8 milijardi evra. Prema najavama, ta transakcija će biti završena sredinom godine. Hoće li se i kako prodaja odraziti na krajnje korisnike u Srbiji?

Nakon 25 godina – Telenor napušta poslovanje u centralnoj i istočnoj Evropi. U beogradskom predstavnistvu te kompanije nisu želeli da daju izjave, a na sajtu su se oglasili saopštenjem.

„Posle 11 godina u Srbiji danas ulazimo u novu fazu poslovanja, s obzirom na to da će naše operacije u Mađarskoj, Bugarskoj, Crnoj Gori i Srbiji biti prodate PPF grupi. Transakcija neće uticati na naše korisnike i lokalne partnere, a nastavljamo da radimo kao i do sada, posvećeni pružanju konzistentnih i kvalitetnih usluga našim korisnicima“, izjavila je generalna direktorka Telenora u Srbiji Ingeborg Ofsthus, a navodi se na sajtu te kompanije.

Telenor grupa je ugovor o prodaji vredan 2,8 milijarde evra, potpisala sa češkom PPF grupom. Reč je o krupnoj investicionoj grupi u centralno-istočnoj Evropi, koja ulaže u bankarstvo, finansije, nekretnine, telekomunikacije. Potpredsednik vlade i ministar trgovine Rasim Ljajić kaže da je to dobar signal i za druge investicione fondove.

„Samim tim biće obezbeđene sasvim sigurno i nove investicije u istraživanje i razvoj kao preduslov jačanja konkurentnosti, s druge strane ovo je dokaz da je Srbija atraktivna investiciona destinacija i treće, ništa manje bitno, dolazi nam veliki investicioni fond koji zapošljava 150.000 radnika u 17 zemalja, prema tome to je dobra poruka dobar signal za sve druge investitiore u različitim sektorima i oblastima“, rekao je Ljajić.

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević za N1 kaže da ne očekuje drastične promene sa stanovišta korisnika, ali i da bi usluge mogle da pojefitne.

„Ne bi trebalo nekih značajnijih posledica da bude za korisnike njihovih usluga, zato što imamo konkurencijju, zato što u toj oblasti imamo značajnu konkurenciju. Obratno, ja očekujem da će mušterije imati sve povoljnije uslove, jer takav trend je i u Evropi, naime da se roming pojeftinjuje, da se olakšava što više prometa, da se većim prometom i nižim cenama ostvari isti prihod, od strane takvih kompanija“, izjavio je Kovačević.

Mobilne operacije u regionu centralne i istočne Evrope bile su u vlasništvu Telenora 25 godina. Na mađarsko tržište ušao je 1994. godine kupovinom Pannona, i kasnije proširio prisustvo u regionu pokretanjem mobilnih usluga u Crnoj Gori 1996. i u Srbiji 2006. godine, kada je kupio kompaniju Mobi063, nekadašnji Mobtel za 1,5 milijardi evra.