Pavle Petrović: Plate i penzije ne povećavati opet pre 2019.

Ekonomija 05. mar 201818:33 > 18:40
N1

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović izjavio je za N1 na Kopaonik biznis forumu, da novog povećanja penzija i plata u javnom sektoru ne bi trebalo da bude pre 2019. godine, jer Srbija u suprotnom rizikuje ponovni ulazak u deficit.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da bi penzije i plate u javnom sektoru u Srbiji mogle da budu povećane od septembra ove godine. Ministar finansija Dušan Vujović poručio je, međutim, danas na Kopaoniku da neće dati saglasnost da plate i penzije rastu brže od rasta privrede.

Pavle Petrović za N1 kaže da bi nove povišice ugrozile dobar fiskalni rezultat koji je Srbija postigla. Ukoliko rast plata i penzija ne bi pratio rast privrede, Srbija bi mogla postepeno da ponovo uđe u deficit što bi opet zahtevalo nove mere fiskalne konsolidacije, upozorio je Petrović.

Budući da je budžetom već definisano da će penzije u ovoj godini porasti za pet odsto, a plate u javnom sektoru za nešto veći procenat, naredne povišice moguće su tek u 2019. godini, smatra predsednik Fiskalnog saveta.

I to povećanje bi, prema njegovim rečima, trebalo da prati privredni rast u 2019. koji bi realno trebalo da bude oko 3,5 odsto plus inflacija.

Petrović ističe i da je privredni rast Srbije (oko tri odsto) i dalje manji u odnosu na uporedive zemlje (oko 4,5 odsto).

“Ključni faktor su povećane investicije u privatnom sektoru, pre svega u sektoru malih i srednjih preduzeća”, objašnjava Petrović i dodaje da je privredni ambijent taj koji koči razvoj, odnosno vladavina prava, ugovori, korupcija… Kada se, kako kaže, pogledaju ti elementi, Srbija stagnira u odnosu na region.

Petrović je ponovio i da Fiskalni savet sumnja u zvanične podatke o broju zaposlenih, jer je zaposlenost od 2012. do 2017. porasla za skoro 20 odsto, dok je BDP u tom periodu porastao tek za šest odsto.

“To se nigde nije desilo! Posledica toga bi bila da je produktivnost morala da padne za tu razliku. Mi to nigde ne primećujemo, i srećom se nije desilo”, navodi on i ukazuje na podatak da je u istom periodu, uprkos podatku o rastu zaposlenosti za skoro 20 odsto, potrošnja imala rast manji od jedan odsto.

Predsednik Fiskalnog saveta osvrnuo se i na državna preduzeća koja je ranije nazivao “tempiranim bombama”. Problem sa RTB Borom i Petrohemijom je malo odložen, jer je cena bakra skočila, a cene nafte i gasa su pale.

Upozorava i da takva situacija može biti još veća opasnost, jer može da “uljuljka” nadležne. Da bi ta preduzeća dobto poslovala i bila generatori rassta, potrebne su velike investicije koje ni te firme, ni država ne mogu da sprovedu, ističe Pavle Petrović.