Mitrović: Pregovori o detaljima koncesije mogu da traju dugo

Ekonomija 05. jan 201818:12 > 18:13
N1

Ekonomista Peđa Mitrović izjavio je u Danu uživo da je koncesija beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" dobra ideja, a da li će ona biti i uspešna zavisi od Vlade Srbije i uslova koje će ona postaviti. O odlaganju odluke o najboljoj ponudi, Mitrović kaže da je loš signal i da govori da "niste vični tom postupku".

„Obično se kaže da se odluka odlaže da bi se upoznali sa detaljima koje se tiču koncesije. Ali ako odlažete donošenje odluke tri-četiri puta šaljete poruku da niste vični ovom postupku…I to nije dobar signal za buduće investicije“, ocenio je Mitrović.

Za danas je bila najavljena prelimirana odluka o najboljoj ponudi. Mitrović objašnjava da preliminarna odluka znači da se odlučuje „ko će voditi koncesiju“, ali da vlada tek tada stupa u pregovore o detaljima.

„Tek kad se donese odluka o koncesionaru, onda se stupa u pregovore o detaljima…I to je nateži deo posla…Pregovori mogu da traju dugo, u zavisnosti od uslova koncesionara i od očekivanja Vlade“, rekao je Mitrović.

On navodi da su u medijima procurile informacije o tome da su sve četiri ponude prilično slične.

„Upravo te male razlike mogu da odluče o koncesiji…Odluka jeste delikatna, ali je pitanje koliko je ovaj poduhvat dobro planiran ukoliko vi nekoliko puta odlažete donošenje odluke“, kaže Mitrović.

Na pitanje da li je koncesija najbolje rešenje, Mitrović kaže da se ranijih godina pokazalo da država nije dobar preduzetnik.

„To smo naučili iz devedesetih, dvehiljaditih. Pozicija beogradskog aerodroma je značajno slabija poslednjih godina, pa pretpostavljam da je loše upravljanje razlog“, ocenio je Mitrović.

Naglašava da uspeh koncesije zavisi isključivo od vlade i od uslova koje će ona ispregovarati.

Šćurić: Političari obećaju mnogo, jer bivaju ‘navučeni’ od kompanija

N1

Vazduhoplovni novinar iz Hrvatske Alen Šćurić, koji je analizirao poslovanje beogradskog aerodroma, kaže da nijedna država u istočnoj Evropi nije imala koristi od davanja aerodroma pod koncesiju.

„Ja sam veliki protivnik koncesija, i od silnih koncesija nemamo lepih primera, čak ne znam nijedan dobar primer u Istocnoj Evropi“, navodi Šćurić. Dodaje da su svi aerodromi u Evropi, osim londonskog Hitroa i portugalskog aerodroma, u vlasništvu države.

Navodeći primer zagrebačkog aerodroma, kojim upravlja francuski ADP, Šćurić kaže da je logično da se upita čije će interese štititi ta kompanija – hrvatske ili francuske.

Dodaje da svi ponuđači koncesija u startu obećavaju puno, ali se posle tokom pregovora, ta obećanja ne ispune, ili se ispuni malo toga.

„I u Srbiji se dešava standarno ponašanje – političari obećaju razne strane, jer bivaju ‘navučeni’ od kompanija koje imaju vrhunske stručnjake i pregovarače. Oni ‘navuku’ političare na bajkovitu priču, a nakon toga kreću ozbiljni pregovori, kreću da se daju ustupci i da se nekakvim aneksima ugovora smanjuju investicije“, objašnjava Šćurić.

 Kao jedan od loših uslova u Zagrebu, novinar navodi da je zagrebački aerodrom jedan od retkih koji nema lou-kost kompanije.

„Tu se razmimoilaze interesi države, regije i koncesionara. Njega ne interesuje razvoj turizma, planovi države, koncesionari žele profit, a lou-kost kompanije ne mogu im doneti profit“, rekao je Šćurić.

Mitrović navodi da je oubičajeno u Evropi da su aerodromi za lou-kost kompanije razdvojeni. Izuzetak je, kaže, aerodrom u Budimpešti u kojem je odnos 50-50.

Govoreći o ponuđačima za koncesiju beogradskog aerodroma, Mitrović kaže da je njihovo poslovanje „impresivno“ i da ne treba imati rezerve u pogledu mogućnosti da upravljaju aerodromom u Beogradu.

Javni poziv zainteresovanim investitorima objavljen je 10. februara prošle godine. Koncesija se daje na 25 godina i podrazumeva ulaganje u razvoj, izgradnju i rekonstrukciju, održavanje i upravljanje aerodromom.

Stigle su četiri ponude i to švajcarsko-francuskog, indijsko-grčkog i južnokorejsko-tursko-kiparskog konzorcijuma i francuske kompanije „Vinsi erports“.

Pogledajte gostovanje u Danu uživo: