Energoprojekt ima novog vlasnika, Vlada ne očekuje zaokrete

N1

Novi većinski vlasnik Energoproijekt Holdinga i potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović, ujedno i predstavnik države kao manjinskog akcionara te kompanije, sastali su se. U državi kažu da ne očekuju da se promene odnosi te kompanije prema započetim, ali i budućim projektima. Svaki novi vlansik je, ipak, uprkos proklamovanim ciljevima, nepoznanica.

Sastanak novog vlasnika i predstavnika države – ključnog poslodavca za Energoprojekt u Srbiji, ali i manjinskog vlasnika. Postavljanjem nove uprave stavljena je tačka na vlasničke promene u Energoprojet Holdingu, koje je prethodno rukovodstvo ocenilo kao neprijateljsko preuzimanje. Novom vlasniku protivio se i jedan broj malih akcionara.

„Menadžment je strahovao, kao i svaki menadžment u slučaju neprijateljskog preuzimanja, da će ostati bez svojih pozicija. Jedno do dva udruženja malih akcionara su upozoravali da bi menadžment mogao da doživi sudbinu Napreda, koji je preuzeo Bojović, koji je tokom nekoliko godina ostao bez velikog broja zaposlenih“, rekao je novinar Danasa Miloš Obradović.

U tom procesu, manjinski vlasnik, Vlada Srbije, nije birala stranu, a od novog vlasnika ne očekuje poslovne zaokrete.

„Verujem da ćemo Koridor 11, železničku infrastrukturu i sve drugo na čemu radi Energoprijekt završiti u najboljem mogućem stilu“, poručuje ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović.

„Time što sam ja postao većinski akcionar ništa se u tim procesima upravljanja i procesima koji prate strategiju i koji prate poslovanje Energoprojekta bitno neće promeniti“, kaže Dobrosav Bojović iz Energoprojekt Holdinga.

Dodaje da Energoprojekt može da se zaduži za više od pola milijarde evra, takođe i da je namera rukovostva da obrtna sredstva firme budu oko 650 do 700 miliona evra. Energoprojekt je objavio da je dve trećine od oko 150 miliona evra prihoda u prvih šest meseci ostvarila u inostrastvu.

Poznavaoci kažu da je pre detaljnije procene budućeg poslovanja potrebno da se završi i preuzimanje zavisnih preduzeća. Takođe, da je dobro što je novo rukovodstvo izabrano među kadrovima kompanije, ali i da će ulogu u poslovanju imati i država.

„Prvo kao kontrolni organ, u smislu praćenja poslovanja Energoprojekta. Drugo u pogledu vlasničke strukture, jer ima oko 33 odsto vlasnika. I treće kao jedan od najznačajnijih poslodavaca u sektoru građevinarstva“, smatra Branislav Jorgić, Jorgić broker.

Ipak, u državnim poslovima Energoprojekt se i dalje pojavljuje kao podizvođač.

Plan vlade je i da Energoprojekt bude jedan od bitnijih igrača uključenih u budući konzorcijum domaćih firmi o kom, pre svega potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović, često govori. Cilj te organizacije je, kako kaže, da udružene srpske kompanije ne budu samo podizvođači, nego glavni nosioci projekata. Domaći konzorcijum je još ideja i nije definisano kako trebalo da izgleda.