Rekordna vrednost dinara, da li će kurs ostati stabilan

Ekonomija 16. avg 201719:24 > 19:36
N1

Evro je u sredu vredeo oko 119 dinara, što je nova rekordna vrednost domaće valute. U Narodnoj banci uvereni su da je to indikator poverenja u dinar, ali analitičari ostavljaju otvorenim pitanje kako će se jačanje dinara odraziti na privredu i da li će kurs ostati stabilan do kraja godine.

Jedan evro jednako 119 dinara, tako su poneke menjačnice vrednovale domaću valutu, čak i jače od kursa Narodne banke, koja je evro procenila na 119,4 dinara. Zbog čega je dinar baš sada najjači od početka godine, guvernerka objašnjava rečima:

„Imamo ono što se zove slatke muke“, kaže guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.

„Slatke muke“, dalje objašnjavaju u Narodnoj banci, prouzrokovala je bolja makroekonomska situacija, uravnoteženost ponude i tražnje za devizama, veći priliv stranih direktnih investicija.

„Narodna banka Srbije je bila aktivna na strani kupovine deviza kako bi ublažila prekomerno kratkoročno jačanje dinara i ukupno kupila od aprila do danas 815 miliona evra. Šta su uzroci jačanja dinara? Pre svega znatno bolja makroekonomska situacija u zemlji, veći priliv direktnih stranih investicija, bolja spoljno-trgovinska situacija, odnosno manji deficit tekućeg računa – odnosno – veći izvoz“, objašnjava Nikola Dragašević iz Narodne banke Srbije.

Da je jačanje dinara kratkoročnog karaktera, smatra bivši guverner i profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić. Upozorava da aktuelna situacija pogađa najzdravije komponente srpske privrede.

„Jačanje dinara u odnosu na evro ili bilo kakva druga promena u deviznom kursu je u suštini posledica različitog nivoa priliva i odliva sredstava u finansijski sistem. Ono čega treba da budemo svesni je da na taj priticaj i odliv utiče više faktora: jedan je izvoz i uvoz kao glavne komponente, ali alternativno i nivo kamatnih stopa u Srbiji i nivo kamatnih stopa u regionu“, navodi profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić.

Ali je pitanje ko dobija, a ko gubi od promene kursa? Profesor Beogradske bankarske akademije, Zoran Grubišić, za N1 kaže: jačanje dinara za izvoznike je loše, a dobro za uvoznike.

„Ova situacija uvek kada devizni kurs pada odgovara uvoznicima, jer je jeftiniji – da tako kažem – uvoz i oni su konkurentniji na našem tržištu, sa druge strane ne odgovara izvoznicima, jer ovako prenizak devizni kurs otežava njihovu konkurentnost na stranom tržištu. I naravno da odgovara, opet svima onima koji su se zadužili u nekim kreditima ili bilo kakvim finansijskim aranžmanima vezanim za stranu valutu“, rekao je Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije.

U menjačnicama su se donji i gornji kurs gotovo izjednačili, što ukazuje da će kurs na dalje biti stabilan navodi Grubišić i dodaje: bilo bi loše da dinar nerealno, „na mišiće“ dodatno ojača, jer bi se vrlo brzo – dodaje – to vratilo kao bumerang po celokupnu privredu.